19 czerwca 2021

TELEWIZYJNO FILMOWA AGENCJA PROMOCYJNO INFORMACYJNA

TUCHOLSKA OFICYNA KULTURALNA i SPOŁECZNA tokIs – press tv

Poświęcenie wyremontowanej kopuły kościoła w Jeleńczu

2 min read

Minęło zaledwie kilka godzin od niezwykłej uroczystości – poświęcenia wyremontowanej kopuły pięknego kościoła w Jeleńczu. To wspólna inicjatywa władz gminnych i kościelnych, zakończona sukcesem. I choć ciągle brakuje środków do pełnego wyremontowania świątyni, część wielkiego dzieła właśnie się dokonała. Nie bez satysfakcji patrzyliśmy na efekt ogromu prac, zaangażowania w to przedsięwzięcie wielu osób, mając świadomość tego, że i TOKiS – PRESS wniósł do całości, maleńką cegiełkę.

Uroczystość poświęcenia poprowadził ksiądz Infułat Stanisław Grunt z Pelplina, opatrując wszystko starannie przygotowanym kazaniem. Odniósł się w nim do przedsięwzięcia, jako całości, dziękując wszystkim za zaangażowanie. Z Jego ust popłynęły ciepłe słowa w stronę starosty, wójta i innych. Nie zabrakło w wypowiedzi odnośników do sytuacji politycznej kraju, działania mediów i nasilających się ataków na Kościół, jako instytucję. Wyraził radość z tego, że kolejny unikatowy architektonicznie obiekt, tym razem w Jeleńczu, odzyskuje dawną świetność. Ksiądz Infułat zaznaczył, że w diecezji znajdują się zaledwie dwie świątynie, których specyfika architektoniczna jest porównywalna.

Kopuła kościoła, w Jeleńczu jest wyjątkowa, według ks. Grunta, nawet ona stanowi o wyjątkowości bożego dzieła, które łączy ludzi poprzez kościół, jako budynek, który jest wspólnym domem Boga i…ludzi.

Kościół w Jeleńczu prezentuje się okazale, nawet w… nocy.

Ksiądz proboszcz Rafał Witta, wspaniały organizator i wspótwórca idei wyremontowania świątyni.

Kopułę wyremontowano kompleksowo, włączając w to sąsiadujące z nią dachy świątyni. Niespodziewanie, renowacji poddano również jej wnętrze. Widzimy je, tuż po pierwszym malowaniu. Do piętnastego dnia grudnia, wierni ujrzą śnieżno – białe wnętrze kopuły i pozbawione plam ściany.

Ponieważ remont ciągle trwa, zabezpieczono wszelkie elementy, które mogą zostać w jakiś sposób zabrudzone lub uszkodzone. Pamiętajmy o tym, że we wnętrzu ciągle pracuje słynny „Pająk”, o którym szeroko pisaliśmy kilka dni temu.

Ks. Infułat Stanisław Grunt z Pelplina podczas kazania.

W rolę organisty wcielił się p. Wójt – Radosław Januszewski.

I stało się…, zabrzmiały wspaniałe dzwony świątyni w Jeleńczu.

Historyczny już moment – poświęcenie kopuły…

Było przeraźliwie zimno, jednak pogoda w niczym nie przeszkodziła.

Mariusz R. Fryckowski

Już w najbliższą niedzielę, opublikujemy relację filmową z wydarzenia.

Please follow and like us:
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook