4 sierpnia 2021

TELEWIZYJNO FILMOWA AGENCJA PROMOCYJNO INFORMACYJNA

TUCHOLSKA OFICYNA KULTURALNA i SPOŁECZNA tokIs – press tv

Powiat zamówi sobie echokardiograf…

4 min read

…zamówi, bo musi i to tradycyjnie w drodze przyjętych procedur, których czy ktoś chce, czy nie, musi przestrzegać. Urządzenie trafi do tucholskiego szpitala.

Czym jest echokardiograf?

To urządzenie do badania właściwości morfologii i czynności serca, przez zapis struktury odbitych od niego sygnałów ultradźwiękowych o częstotliwości 1-10 MHz (uzyskiwanych przez odkształcania kryształów, które w obudowie stanowią głowicę generującą sygnał i odbierającą echo) w postaci echokardiogramu.

Fot. http://www.wroclaw.pl
Czym jest echokardiografia?

TEORETYCZNE I TECHNICZNE PODSTAWY BADANIA

Echokardiografia jest to obrazowa metoda badania serca i naczyń krwionośnych za pomocą ultradźwięków. Na ekranie monitora uzyskuje się obraz („echo”) powstający w wyniku odbicia od badanych struktur wewnątrz ciała fali ultradźwiękowej wysyłanej z głowicy aparatu. Zwykle stosuje się ultradźwięki o częstotliwości od 1 do 10 MHz. Istnieje możliwość zarejestrowania obrazu w dowolnym momencie na papierze lub taśmie video.

CZEMU SŁUŻY BADANIE?

Badanie to umożliwia w sposób nieinwazyjny ocenę struktur anatomicznych serca. Pozwala ocenić ruch mięśnia sercowego i zastawek wewnątrzsercowych, a także przepływ krwi w obrębie przedsionków i komór serca, dużych naczyń krwionośnych (aorta, żyły główne, tętnica i żyły płucne) oraz naczyń wieńcowych. Informacje te uzyskuje się dzięki zastosowaniu różnych systemów echokardiograficznych (echokardiografia jedno-, dwuwymiarowa, dopplerowska).

Echokardiografia jednowymiarowa (z angielskiego M-mode)

Pozwala na uzyskanie przekroju serca tylko w jednej wybranej płaszczyźnie serca. Obecnie praktycznie nie używa się aparatów spełniających tylko tę funkcję .

Echokardiografia dwuwymiarowa (z angielskiego two dimensional 2D, bi-plane)

Umożliwia uzyskanie obrazu narządów w dwóch płaszczyznach. Stosowane powszechnie aparaty echokardiograficzne umożliwiają jednoczesną prezentację jedno- i dwuwymiarową. Oceny obrazu dokonuje się zarówno w ruchu, jak i też po jego zatrzymaniu na monitorze w dowolnie wybranej fazie cyklu pracy serca. Po zatrzymaniu obrazu można dokonać pomiaru na przykład grubości ścian serca czy wielkości poszczególnych jam serca. Systemy komputerowe zastosowane we współczesnych aparatach echokardiograficznych pozwalają również ocenić parametry takie jak kurczliwość mięśnia sercowego czy objętość krwi wyrzucanej z lewej komory podczas skurczu.

Echokardiografia dopplerowska

Metoda oparta jest na rejestracji przepływu krwi w jamach serca i naczyniach krwionośnych. Zmiany prędkości przepływu krwi zarejestrowane są w postaci tzw. spektrum dopplerowskiego. Powstały zapis poddaje się dalszej analizie matematycznej przy użyciu komputera, który stanowi integralną część echokardiografu. Uzyskane parametry umożliwiają między innymi ocenę przecieków wewnątrzsercowych we wrodzonych wadach serca, a także stopień zwężenia czy niedomykalności zastawek wewnątrzsercowych. Znacznym ułatwieniem wykonania badania jest obrazowanie w kolorach zmian prędkości przepływu krwi (tzw. echo ” kolor-Doppler”), co umożliwiają aparaty najnowszej generacji. Echokardiografia dopplerowska w połączeniu z jedno- i dwuwymiarową pozwala na pełniejszą ocenę czynności serca. Większość używanych obecnie aparatów posiada możliwość jednoczesnego zastosowania powyższych systemów echokardiograficznych.

WSKAZANIA DO WYKONANIA BADANIA

 • Choroba niedokrwienna serca (choroba wieńcowa, zawał mięśnia sercowego). W niektórych przypadkach wykonuje się dodatkowo echektrokardiografię podczas próby wysiłkowej lub po podaniu środków farmakologicznych.
 • Wady serca wrodzone i nabyte.
 • Zapalenie mięśnia sercowego.
 • Bakteryjne zapalenie wsierdzia.
 • Choroby mięśnia sercowego (kardiomiopatie).
 • Nadciśnienie tętnicze.
 • Choroba zakrzepowo-zatorowa.
 • Zaburzenia rytmu serca.
 • Choroby osierdzia (np. płyn w jamie osierdzia, tamponada serca).
 • Choroby naczyń (np. tętniak aorty).
 • Choroby sercowo-płucne (nadciśnienie płucne, zatorowość płucna).
 • Zaburzenia czynnościowe i anatomiczne serca płodu – echokardiografia płodowa.
 • Inne (urazy serca, nowotwory serca).

Badanie jest wykonywane na zlecenie lekarza.

Mamy powody do radości, że takie urządzenie wzbogaci wyposażenie szpitala. Oczywiście, rodzi się pytanie kto będzie uprawniony do korzystania z niego w ramach kontraktu z NFZ-tem, a kto i ile będzie musiał za to badanie zapłacić?

Nie ukrywajmy, szpital to biznes i takim pozostanie i na nic szczytne wypowiedzi, że mamy do czynienia z obiektem wyższej użyteczności. To był dobry slogan w czasach PRL-u.

Zanim urządzenie pojawi się w Tucholi potrzeba czasu i procedur. Poznajmy szczegóły, które do publicznej wiadomości podał BiP powiatu – to ciekawa lektura.

 

Ogłoszenie o zamówieniu 
Ogłoszenie o zamówieniu na „Zakup i dostawę Echokardiografu” zostało opublikowane w Biuletynie Zamówień Publicznych w dniu  04.03.2016r. pod numerem 49384 – 2016
Specyfikacja Istotnych Warunków Zamówienia
Załączniki do SIWZ
Sprostowanie
Zamawiający nie oczekuje Echokardiografu z głowicą konweksową*.

Z zestawienia parametrów techniczno – użytkowych usuwa się  w części GŁOWICE  zapisy w punktach od 10 do 13.

______________________

(red.)

 • ceny samej głowicy zaczynają sie od 23000 złotych!

Wykorzystano materiały z witryn:

http://www.wroclaw.pl/nowy-sprzet-w-klinikach-uniwersyteckich

http://zdrowie.med.pl/uk_krazenia/badania/echokardiografia.html

https://www.profimedical.pl/index.php/sklep/sklep/product/view/4/34

http://portalwiedzy.onet.pl/105221,,,,echokardiograf,haslo.html

BiP powiatowy

Please follow and like us:
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook