27 lipca 2021

TELEWIZYJNO FILMOWA AGENCJA PROMOCYJNO INFORMACYJNA

TUCHOLSKA OFICYNA KULTURALNA i SPOŁECZNA tokIs – press tv

Powstaje plan dla małych i średnich miast

2 min read

DCIM100MEDIADJI_0103.JPG

Dziś (25 czerwca) w Centrum Kulturalno-Kongresowym w Toruniu odbywa się konferencja podsumowują trzecią edycję Inicjatywy na rzecz regionów rozwijających się (Catching-up Regions Initiative), której celem jest zapewnienie praktycznego wsparcia małym i średnim miastom, aby wzmocnić ich wzrost gospodarczy i zwiększyć atrakcyjność dla inwestorów, przedsiębiorstw i mieszkańców.

Inicjatywa na rzecz regionów rozwijających się (Catching-Up Regions Initiative) to funkcjonujący od 2015 roku projekt pomocy słabiej rozwijającym się regionom Unii Europejskiej, w Polsce wdrażany przez Komisję Europejską, Bank Światowy oraz Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju. W pierwszej edycji inicjatywy udział wzięły dwa województwa: świętokrzyskie oraz podkarpackie. W drugą zaangażowane zostały również województwa: małopolskie, śląskie i lubelskie.

Do trzeciej edycji, na zaproszenie Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju, dołączyły województwa zachodniopomorskie oraz kujawsko-pomorskie. Zakresem interwencji dla tej edycji jest zapewnienie praktycznego wsparcia małym i średnim miastom, aby wzmocnić ich wzrost gospodarczy i zwiększyć ich atrakcyjność. Z województwa kujawsko-pomorskiego do analizy Banku Światowego zostały wybrane Grudziądz oraz Włocławek. Obydwa znajdują się na liście zidentyfikowanych przez Rząd RP (w ramach Strategii Odpowiedzialnego Rozwoju Polski) miast zagrożonych długotrwałą stagnacją i spadkiem gospodarczym.

Projekt realizowany dla Grudziądza obejmuje tematyką starzejące się społeczeństwo w kontekście pomocy osobom starszym, ale również (wykorzystując posiadanie dużej ilości wolnego czasu oraz ogromne życiowe doświadczenie) dotyczy pomocy, jaką mogą oni dać innym. W kontekście Włocławka analizowana jest możliwość wzmocnienia przedsiębiorczości na terenie miasta i jego obszaru funkcjonalnego.

Celem pośrednim jest stworzenie warunków do zatrzymania w mieście ludzi młodych poprzez: stworzenie dla nich miejsc pracy z godziwym wynagrodzeniem i wzbogacenie oferty spędzania wolnego czasu, istotnego elementu dla jakości życia w mieście. Rezultatem analiz będzie Strategia Rozwoju Przestrzennego, która pozwoli określić czynniki spowalniające rozwój na danych terenach, zaproponowanie sposobów na ich przezwyciężenie oraz wdrożenie tych propozycji.


kujawsko-pomorskie.pl

Please follow and like us:
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook