5 sierpnia 2021

TELEWIZYJNO FILMOWA AGENCJA PROMOCYJNO INFORMACYJNA

TUCHOLSKA OFICYNA KULTURALNA i SPOŁECZNA tokIs – press tv

Pożar w Raciniewie, nasi strażacy w akcji

4 min read

W miejscowości Raciniewo (woj. kujawsko-pomorskie) doszło do pożaru nielegalnego składowiska zużytych opon. Ogień pojawił się w tym miejscu w piątek wieczorem.

Teren, na którym magazynowane są zużyte opony zajmuje ok. 1,5 ha. Z ogniem walczyło aż 60 zastępów straży pożarnej – łącznie ok. 200 strażaków. Pożar gaszony był wodą i pianą.’Konieczne było nie tylko gaszenie, ale także i ochrona znajdujących się w pobliżu innych zakładów przemysłowych, m.in. między stolarni, stacji benzynowej i zakładu produkcji maseczek.

Sztab kryzysowy, ministerstwo zapowiada śledztwo

Ogień ugaszono, ale jeszcze w sobotę akcja trwała nadal. – To niezwykle trudny pożar na terenie o powierzchni kilkunastu tysięcy metrów kwadratowych. Cały czas płoną opony, wydziela się gęsty dym. Tego typu pożary należą do najtrudniejszych, bowiem w miejscach, w których udaje się opanować ogień pojawiają się nowe jego zarzewia – powiedział w sobotę rano rzecznik Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Toruniu młodszy brygadier Arkadiusz Piętak.

W sobotę wojewoda kujawsko-pomorski Mikołaj Bogdanowicz powołał w związku z pożarem sztab kryzysowy. – Był w ciągłym kontakcie w komendantem wojewódzkim PSP, inspekcją ochrony środowiska, policją i wojskiem – poinformował w sobotę doradca wojewody Jarosław Jakubowski.

Z wójtem gminy, na terenie której doszło do pożaru kontaktował się też wiceminister klimatu i środowiska Jacek Ozdoba. Zadeklarował, że zwróci się do prokuratora generalnego, aby sam nadzorował śledztwo.

Właściciel był już karany

Wójt gminy Unisław Jakub Danielewicz poinformował ponadto, że miejsce magazynowania odpadów, na którym doszło do pożaru opon działa nielegalnie. Właścicielowi od dawna zwracano uwagę na to, że jest za duże.

Przedsiębiorca był już karany finansowo za swoją działalność – otrzymał karę 2,5 mln zł. Na miejscu interweniował także Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Bydgoszczy, który nałożył kolejny 1 mln zł kary.

W dogaszaniu składowiska udział wzięli strażacy ochotnicy z powiatu tucholskiego.

***

Samorząd województwa pomoże w usunięciu pozostałości po pożarze nielegalnego składowiska opon w Raciniewie w powiecie chełmińskim, by nie dopuścić do chemicznego skażenia gleby i wód gruntowych w tym rejonie. Marszałek Piotr Całbecki, który był w niedzielę (15 listopada) na miejscu akcji ratowniczej, uzgodnił wstępnie zasady wsparcia z wójtem gminy Unisław. Zadeklarował też dotacje dla straży pożarnej na odbudowę części zasobów wyposażenia zużytych podczas walki z żywiołem.

– Chciałbym serdecznie podziękować strażakom i pogratulować im sprawnie przeprowadzonej akcji. Dziękuję też zaangażowanym w akcję ratunkową mieszkańcom Raciniewa. Jeśli to było, jak wynika ze wstępnych ustaleń, podpalenie, mam nadzieję, że sprawca zostanie przykładnie ukarany – powiedział marszałek Piotr Całbecki.

Do działań w Raciniewie został wykorzystany m.in. nowoczesny sprzęt pożarniczy sfinansowany w ostatnim czasie przez administrację marszałkowską, w tym samochody bojowe i cysterny.

Samorząd województwa pomoże gminie Unisław w sfinansowaniu porządkowania pogorzeliska i rekultywacji gleby na jego terenie. Chodzi o to, by zrobić to jak najszybciej zapobiegając skażeniu gleby i wód gruntowych toksycznymi substancjami chemicznymi. Środki zostaną przekazane za pośrednictwem regionalnego stowarzyszenia samorządowego Salutaris. Decyzją marszałka województwa Państwowa Straż Pożarna i uczestniczące w akcji gaśniczej jednostki ochotniczej straży pożarnej otrzymają wsparcie na zakup sprzętu i wyposażenia, które przynajmniej w części zastąpią te zużyte i zniszczone podczas interwencji w Raciniewie.

Do koordynacji działań w tym zakresie gospodarz województwa wyznaczył wicemarszałka Zbigniewa Sosnowskiego, który wczoraj (16 listopada) udał się do Raciniewa, by na miejscu uczestniczyć w szacowaniu możliwości wystąpienia katastrofy ekologicznej i ustaleniu najbliższych działań w celu jej zapobieżenia.

– Po dogaszeniu pożaru najpierw sprawą zajmie się prokuratura. Ustaliliśmy, że po zakończeniu postępowania wójt gminy Unisław da właścicielowi składowiska 14 dni na uporządkowanie terenu, a jeśli ten polecenia nie wykona, samorząd gminy zorganizuje porządkowanie i rekultywację z wykorzystaniem środków województwa. Ustaliliśmy też, że Urząd Marszałkowski otrzyma listę jednostek uczestniczących w akcji gaśniczej i ich strat poniesionych w akcji gaszenia tego ogromnego pożaru, bo chcemy pomóc w zakupie sprzętu, który zastąpi części zniszczonego. Chciałby jeszcze raz serdecznie podziękować wszystkim zaangażowanym tu strażakom zawodowym i ochotnikom – powiedział w Raciniewie wicemarszałek Sosnowski, który spotkał się m.in. z dowódcą akcji.


(red.)

Źródła: TVN24, portalkomunalny.pl,kujawsko-pomorskie.pl

Please follow and like us:
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook