23 czerwca 2021

TELEWIZYJNO FILMOWA AGENCJA PROMOCYJNO INFORMACYJNA

TUCHOLSKA OFICYNA KULTURALNA i SPOŁECZNA tokIs – press tv

Presja ma sens

3 min read

Narasta fala protestów, najbliższy ma odbyć się jutro w Warszawie przeciwko procedowanej w Senacie ustawie o ochronie zwierząt. Weźmie w nim udział kilkadziesiąt tysięcy osób. Wprowadzenie żółtej strefy w całym kraju nie zmieniło planów organizatorów – zgłosili w tym dniu kilkadziesiąt zgromadzeń, więc protest odbędzie się zgodnie z przepisami covidowymi.

I niespodzianka, rząd chyba dostrzegł wreszcie, ze tym razem ustawa nie przejdzie bez echa w nocy i opowiadając jakieś banialuki o konsultacjach, których nie było powiada teraz tak:

Premier o zmianach w ustawie o ochronie zwierząt: tak kształtujemy warunki hodowli, by wspierać rozwój polskiego rolnictwa.

Utworzenie Państwowej Inspekcji Ochrony Zwierząt, odszkodowania dla producentów rolniczych, dopuszczalność uboju rytualnego drobiu, a także wydłużenie vacatio legis do 1 stycznia 2022 r. – to zaproponowane przez rząd zmiany w ustawie o ochronie zwierząt. Sytuacja polskiej wsi i polskich rolników jest ważnym elementem rozwoju społecznego. Dlatego też rząd premiera Mateusza Morawieckiego wsłuchuje się we wszystkie głosy debaty publicznej. Dzięki temu proponowane rozwiązania mają na względzie zarówno dobrostan zwierząt, jak i sytuację gospodarstw rolnych.

Prawdziwa beczka śmiechu ale idźmy dalej:

Jesteśmy odpowiedzialni za wszystko, co nas otacza i powinniśmy kształtować warunki hodowli w taki sposób, żeby wspierać rolnictwo polskie w jego rozwoju – powiedział szef rządu. Jak dodał, nowoczesne państwa XXI wieku nie muszą skazywać zwierząt na cierpienie.

Proponowane działania mają na celu przede wszystkim rozwój polskiej wsi, ale też stałe podnoszenie standardów chowu i ochronę zwierząt przed zbędnym cierpieniem.

Nowa wyspecjalizowana inspekcja

Proponowane zmiany zakładają powołanie Państwowej Inspekcji Ochrony Zwierząt. Jedynie jej eksperci będą mieli prawo do weryfikowania sposobu chowu, hodowli i traktowania zwierząt.

Powołanie Państwowej Inspekcji Ochrony Zwierząt ma nastąpić już na początku przyszłego roku – zapowiedział w premier Mateusz Morawiecki.

Nowe przepisy od stycznia 2022 r.

Rządowa propozycja zmian zakłada przedłużenie wejścia w życie przepisów ustawy o ochronie zwierząt. Ma to nastąpić 1 stycznia 2022 r. Pozwoli to producentom rolnym i hodowcom przygotować się do spełnienia wymogów ustawowych.

System odszkodowań dla branży rolniczej

Rząd przewiduje też wprowadzenie możliwości uzyskania odszkodowania. W Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi została powołana komisja, która przygotowuje projekt dot. rekompensat. Chcemy, żeby dotyczyło to osób, które tracą zyski.

To kolejna kwestia ważna dla hodowców i rolników – w szczególności dla osób prowadzących farmy futerkowe. Odszkodowania będą przyznawane w przypadku, gdy nie zdążą oni przestawić się na inny rodzaj produkcji.

Najlepszą w wypowiedzi premiera jest kwestia humanitaryzmu wobec zwierząt, co to u licha oznacza? Czyżby w przyszłości zwierzęta nabrały praw wyborczych? Skoro tak, to wpisujemy to do konstytucji i niech płacą podatki! Jeżeli nie, to może warto przypomnieć definicję tego pojęcia?

Humanitaryzm – kierunek etyczno-społeczny we Francji w pierwszej połowie XIX w., propagujący hasła egalitaryzmu, braterstwa i ideę ciągłego doskonalenia się rodzaju ludzkiego. Termin wywodzi się od nazwy pisma „Journal humanitaire”.

Bum! Znowu propaganda trafiła w płot!


(mrf.)

Please follow and like us:
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook