31 lipca 2021

TELEWIZYJNO FILMOWA AGENCJA PROMOCYJNO INFORMACYJNA

TUCHOLSKA OFICYNA KULTURALNA i SPOŁECZNA tokIs – press tv

Problem pomnika rozwiązany!

2 min read

O tej bulwersującej sprawie pisaliśmy ledwie kilka godzin temu. Dzisiaj około godziny 10:30 służby podlegające panu Burmistrzowi Tucholi rozwiązały problem napisów, które pojawiły się na pomniku Armii Czerwonej przy ulicy Świeckiej.

Pan Burmistrz znany jest z tego, że bardzo dba o miejsca pamięci i nie dziwi, że osobiście nadzorował usunięcie napisów, które ktoś wykonał pod osłoną nocy. Wszytko się udało, a my byliśmy na miejscu.

Kadr wykonany chwilę po zakończeniu usuwania napisów. Widoczny jest kanister z płynem czyszczącym.

Obecne stosunki pomiędzy Polakami, a Rosjanami znowu są złe, jednak nie można uogólniać i traktować jedną miarą ogółu. Szaleńcze zapędy Kremla nie mają do końca przełożenia na postawy wszystkich Rosjan, to już wiemy, ale niszczenie historycznych miejsc pamięci, nawet tych kontrowersyjnych po latach analiz nie może mieć odzwierciedlenia w łamaniu międzynarodowych przepisów, do których zobowiązała się strona polska i rosyjska. Ta sytuacja mogła spowodować międzynarodowy skandal i stać się pożywka dla sił, które wręcz marzą o ty, aby skonfliktować oba narody.

Napis, który pojawił się na pomniku był wyjątkowy. TOKiS wielokrotnie pisał i filmował spotkania poświęcone „żołnierzom wyklętym”. Mówiliśmy też o Ince – bohaterce skazanej na śmierć, przez sowieckiego pachołka . Jej imię na pomniku i data wykonane farbą w aerozolu ma swoje odniesienie i ta sprawa jest powszechnie znana. Osoba, która dokonała tego czynu być może miała pobudki patriotyczne, ale w obecnej rzeczywistości dopuściła się pospolitego aktu wandalizmu i co do tego nie ma najmniejszej wątpliwości. Takie postawy piętnujemy.

Ufamy, że miejsca pamięci rozmieszczone w całym powiecie, również  w Tucholi, będą pod nadzorem nie tylko policji, ale również mieszkańców. Historia jest wyjątkową nauką, a Naród bez niej zwyczajnie… nie istnieje!

Dziękujemy za natychmiastową reakcję tucholskim policjantom,  władzom miasta i trzem panom, którzy ciężko pracując doprowadzili pomnik do dawnego stanu. Świetna robota!

___________________

(red.)

Please follow and like us:
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook