27 lipca 2021

TELEWIZYJNO FILMOWA AGENCJA PROMOCYJNO INFORMACYJNA

TUCHOLSKA OFICYNA KULTURALNA i SPOŁECZNA tokIs – press tv

Projekt „A to (też) Polska…” Śladami historii w 100.lecie Niepodległej

2 min read

W sobotę 21 kwietnia (2018) zrealizowaliśmy kolejny etap naszego projekty „A to (też) Polska…”.

Członkowie Borowiackiego Towarzystwa Kultury  wybrali się na Kaszuby. Jak przystało na świętowanie w tym roku 100 rocznicy Odzyskania przez Polskę  Niepodległości uczestnicy wycieczki  odwiedzili  Będomin, a w nim Muzeum Hymnu Narodowego i wystawę „Polskie  Symbole Narodowe”. Tamodbyła się wspaniała lekcja historii. Pani Przewodnik odkryła wiele ciekawych epizodów z życia i działalności publicznejautora Mazurka Dąbrowskiego Józefa Wybickiego  oraz  okoliczności powstania  hymnu narodowego.

Oprócz eksponatów z epoki i zabytkowego wnętrza  pomorskiego dworu szlacheckiego z XVIII i początku XIX wiekunajcenniejszą kolekcją muzeum są muzykalia patriotyczne. Tworzą ją: śpiewniki i nuty polskich pieśni (w tym nuty i tekst Mazurka Dąbrowskiego wydane w Paryżu w 1826 r. w języku polskim i francuskim oraz dwie trawestacje hymnu wydane w Niemczech w XIX w.), słowa hymnów innych państw wzorowane na hymnie polskim, różne wersje Mazurka powstające w XIX w., najstarsze płyty gramofonowe z nagraniami polskich pieśni hymnicznych (takich jak „Rota”, „Chorał”, „Warszawianka”, „Boże coś Polskę” i „Jeszcze Polska nie zginęła”), gramofony z początku XX w. (w tym unikatowy gramofon miniaturowy i dwie miniaturowe płyty z nagraniem naszego hymnu).

W Kartuzach wstąpili  do  Galerii Kaszubskiej, zwiedzili kolegiatę wraz z okolicznymi  zabytkowymi zabudowaniami poklasztornymi. W Stryszej Budzie  uczestnicy wycieczki udali się do Parku Miniatur, a następnie kolejką do  Parku Gigantów. Motywem przewodnim parku są kaszubskie budowle w skali 1:25, między innymi osada kaszubska, latarnie morskie. Ponadto w parku zobaczyć można również obiekty z innych części Polski a także ze świata. Wśród nich są Statua Wolności, Biały Dom, egipski Sfinks, Krzywa Wieża z Pizy czy też Chrystus z Rio. Kolejnym etapem wycieczki z patriotycznymi akcentami  była Kościerzyna, gdzie  pod pomnikiem Józefa Wybickiego i przy legendarnym Remusie i jego „karze”  uczestnicy wycieczki wykonali pamiątkowe fotografie. Wycieczkę zrealizowano jako zadanie otwartego konkursu na działalność publiczną ogłoszonego przez Gminę Tuchola.


Tekst, zdjęcia M.Ollick

Please follow and like us:
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook