16 czerwca 2021

TELEWIZYJNO FILMOWA AGENCJA PROMOCYJNO INFORMACYJNA

TUCHOLSKA OFICYNA KULTURALNA i SPOŁECZNA tokIs – press tv

Prostą drogą do „PIEKIEŁKA”

2 min read

Istnieje takie miejsce w Borach Tucholskich, które spędza sen z oczu mniej wprawionych w swoim kajakarskim rzemiośle osobom rządnym wrażeń. Niezwykle malownicze, prawie dziewicze zapewnia to, czego oczekuje każdy turysta – spokoju i zmierzenia się z przyrodą.

Jest to fragment rzeki Brdy (zaczynający się przy polu biwakowym Świt a kończący przy moście w miejscowości Piła-Młyn), na którym znajdują się głazy narzutowe różnych rozmiarów. Głazy te tworzą w korycie rzeki Brdy próg nazwany przez okolicznych mieszkańców „Piekiełkiem”. Nazwa wywodzi się od naturalnej przeszkody, jaką głazy stwarzały flisakom, spławiającym drewno z nurtem rzeki.

Piekiełko, ze względu na wartki nurt oraz głazy wystające ponad lustro wody, jest pewnym wyzwaniem dla kajakarzy spływających Brdą. Szczególnie zdradliwe jest miejsce zlokalizowane około 1 km za mostem w Świcie, gdzie kilka zwalonych drzew tworzy niebezpieczną przeszkodę. Nie wprawionym kajakarzom, którzy zbyt zachowawczo podejdą do spływu i trzymać się będą brzegu, a szczególnie, jeśli znajdą się zbyt blisko powalonych drzew, może zdarzyć się wywrotka, dlatego dobrze, jeśli w grupie osób spływających znajduje się choć jedna doświadczona w spływaniu osoba. Sekretem sprawnego przeprawienie się przez Piekiełko jest pewny spływ z nurtem rzeki.

Ciekawostką dla osób odwiedzające Piekiełko jest kilka około 700-letnich dębów zwanych wisielczymi (ponieważ tędy prowadził szlak napoleoński), zlokalizowanych przy polu biwakowym „Świt”.

Aby dojechać do Piekiełka należy skierować się na trasę numer 237 z Tucholi do Mąkowarska. Około 3 km od Tucholi należy skręcić przy drogowskazie na Świt. Następnie należy około 500m jechać leśną drogą aż do leśniczówki Świt, gdzie znajduje się parking, z którego pieszo można dojść do miejsca docelowego.

W oparciu o http://www.zamiasto.com.pl

Please follow and like us:
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook