4 sierpnia 2021

TELEWIZYJNO FILMOWA AGENCJA PROMOCYJNO INFORMACYJNA

TUCHOLSKA OFICYNA KULTURALNA i SPOŁECZNA tokIs – press tv

Przed nami historyczny lot załogowy w kosmos

2 min read
Możemy odliczać godziny do jednego z najbardziej interesujących wydarzeń ostatnich lat związanych z eksploracją kosmosu. Po dziewięciu latach przerwy NASA wznawia bowiem program załogowych lotów kosmicznych na terenie tego kraju. I to nie sama, bo w tym przedsięwzięciu kluczową rolę odegra także prywatna firma Elona Muska, czyli SpaceX.

Mimo że na pokładzie Crew Dragon znajdują się cztery miejsca dla astronautów, na początek w kosmos poleci tylko dwójka kosmicznych pilotów – Robert Behnken oraz Douglas Hurley.
 Behnken dołączył do NASA w 2000 roku jako niezwykle doświadczony pilot i inżynier, który miał wylatane ponad 1500 godzin na 25 różnych samolotach. W agencji służył m.in. jako Chief Astronaut będąc odpowiedzialnym za przygotowywanie lotów oraz misji agencji, a także wspieranie załóg na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Behnken latał też oczywiście w kosmos. Jego pierwsza misja odbyła się w 2008 roku na wahadłowcu Endeavour i od tamtego czasu spędził w kosmosie w sumie 708 godzin wykonując sześć kosmicznych spacerów o łącznej długości ponad 37 godzin. Ma doktorat z zakresu Inżynierii Mechanicznej i licencjat z fizyki.
 Hurley to niezwykle doświadczony pilot, który rozpoczął swoją wojskową karierę w 1988 roku i ma przelatane ponad 5500 godzin na 25 różnych typach samolotów. Podobnie, jak Behnken dołączył do NASA w 2000 roku, a lot statkiem Crew Dragon będzie dla niego o tyle wyjątkowy, iż Hurley to astronauta, który brał udział w ostatnim locie amerykańskiego programu kosmicznych wahadłowców w 2011 roku na pokładzie promu Atlantis. Dzięki jego osobie historia niejako zatoczy więc koło.
Harmonogram misji Crew Dragon Demo-2 oraz planowanych przez NASA transmisji wygląda następująco:
  • Środa, 27 maja, godz. 18:15 – rozpoczęcie transmisji na kanałach NASA
  • Środa, 27 maja, godz. 22:44 – planowany start rakiety Falcon 9 z kapsułą Crew Dragon
  • Czwartek, 28 maja, godz. 17:29 – dokowanie do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej
  • Czwartek, 28 maja, godz. 19:55 – wejście astronautów na pokład Międzynarodowej Stacji Kosmicznej
Bezpośrednia relacja ze startu i lotu będzie oczywiście dostępna w tokis.pl i z pewnością to zdarzenie zdominuje dzisiejszą aktualizację.


(red.)

 

Please follow and like us:
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook