24 czerwca 2021

TELEWIZYJNO FILMOWA AGENCJA PROMOCYJNO INFORMACYJNA

TUCHOLSKA OFICYNA KULTURALNA i SPOŁECZNA tokIs – press tv

Przed nami… Światowy Dzień Choroby Parkinsona

2 min read

aaaapsik!Dzień ten został ustanowiony przez europejskie stowarzyszenie – European Parkinson’s Disease Association – EPDA, powstałe w 1992 r.,  które 11 kwietnia 1997r., przy wsparciu Światowej Organizacji Zdrowia, ogłosiło Kartę Praw Osób Chorych na Chorobę Parkinsona.

11 kwietnia – dzień urodzin angielskiego medyka Jamesa Parkinsona, który jako pierwszy opisał tę jednostkę chorobową w „Traktacie o drżączce porażennej”.

Czym to jest choroba Parkinsona?
Choroba Parkinsona, to inaczej drżączka porażenna (poraźna). Dotyczy ona ośrodkowego układu nerwowego, a dokładniej takiej struktury, jak istota czarna w śródmózgowiu, która odpowiada za koordynację ruchów niezależnych od naszej woli (drżenia, tiki) oraz szybkich. Występuje też niedobór dopaminy, co jest zauważalne w objawach choroby. Choroba zazwyczaj pojawia się u osób po 50 roku życia, ale są przypadki, kiedy symptomy pokazują się wcześniej.
Jakie są objawy choroby Parkinsona?
Drżączka poraźna może się manifestować mniej lub bardziej nasilonymi objawami. Często występują tzw. objawy prodromalne, poprzedzające chorobę. Należą do nich zaburzenia psychiczne, wzmożenie wydzielania łoju, zaparcia, drżenia, pieczenie, mrowienie w kończynach dolnych – tzw. parestezje oraz nieznaczne zaburzenia węchu.
Po pewnym czasie pojawiają się osiowe symptomy, takie jak drżenie spoczynkowe (ustępujące przy wykonywaniu czynności i w nocy, charakterystyczne „kręcenie pigułek” lub „liczenie pieniędzy”), sztywność mięśni (twarz maskowata, objaw „rury ołowianej” lub „koła zębatego”), bradykinezja (spowolnienie ruchowe, typowy powolny chód, drobnymi kroczkami, szurający, brak balansowania kończynami górnymi) i akinezja (bezruch i trudności w podjęciu ruchu).
Poza tym często występuje mikrografia (zmniejszanie liter podczas pisania), zaburzenia mowy, połykania, snu. Istotnym problemem jest zaburzenie równowagi i związane z tym niepoprawna postawa ciała i chód. Zwiększone jest ryzyko upadków. Nieprzyjemnym objawem jest freezing, czyli przymrożenie. Polega ono na pozostaniu w bezruchu, spowodowanym jakaś trudnością. Analizując dalej szereg dodatkowych objawów nie można zapomnieć o tzw. niedociśnieniu ortostatycznym, które pojawia się przy nagłej zmianie pozycji ciała z leżącej na stojąca. Charakterystyczna w chorobie Parkinsona jest „naoliwiona twarz”, na skutek zaburzenia pracy gruczołów łojowych. Niekiedy występują też objawy wytwórcze w postaci omamów i halucynacji.

Przy okazji Światowego Dnia Osób z Chorobą Parkinsona, poddajmy refleksji naszą postawę i zachowanie wobec osób dotkniętych tym schorzeniem. Nie trzeba być psychologiem, psychiatrą, ani geriatrą, by zrozumieć tych ludzi. Są tacy sami jak my, wymagają jedynie mądrego ukierunkowania, porad, życzliwości i ciepłego serca drugiej osoby – czyli tego, co każdy człowiek.

 

Agnieszka Krizel

 

 

Please follow and like us:
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook