4 sierpnia 2021

TELEWIZYJNO FILMOWA AGENCJA PROMOCYJNO INFORMACYJNA

TUCHOLSKA OFICYNA KULTURALNA i SPOŁECZNA tokIs – press tv

PSS SPOŁEM – FIRMA Z HISTORIĄ

3 min read

Relikt komunizmu, mówią jedni, firma pewna, mówią starsi, a jak punkty handlowe tej firmy odbieramy my? Piękne sklepiki z klimatem, miłe,uprzejme i niezwykle urodziwe ekspedientki, aż chce się kupować.

Firma PSS SPOŁEM z Tucholi, to kawał historii miasta, a jeżeli przeszłość, to i ludzie o których wielu już zapomniało, my nie. Sama firma prowadzi pięknie utrzymaną witrynę internetową i rzeczywiście, ma się czym pochwalić. Patrząc na kolorowe fotografie, aż chce się tam kupować. My pozdrawiamy urocze panie ze sklepu „na przeciwko kościoła”, bo tak zwykło mówić się o tym miejscu:)

W maju 1945 r. powstały w Tucholi pierwsze Spółdzielnie Spożywców: Spółdzielnia Spożywców Związków Zawodowych, Spółdzielnia Spożywców „Jedność” i Spółdzielnia „Samopomoc Nauczycielska , a ich inicjatorami byli panowie : Alfons Zoeller, Romuald Giemza i Jan Latzke . Te trzy Spółdzielnie Spożywców działały samodzielnie do października 1948 r.  Połączenie tucholskich spółdzielni nastąpiło dnia 23 października 1948 r. i powstała wówczas Tucholska Spółdzielnia Spożywców, której zarząd tworzyli : pan Jan Latzke jako prezes oraz panowie Józef Hoja i Alfons Zoeller.

Początki działalności były trudne, ponieważ Spółdzielnia nie miała bazy materialnej, a jej jedynym kapitałem byli ludzie – członkowie i pracownicy . Spółdzielnia prowadziła działalność handlową oraz produkcyjną w zakresie piekarstwa i masarstwa w obiektach dzierżawionych . W latach pięćdziesiątych Spółdzielnia stała się w mieście głównym handlowcem artykułów spożywczych. Powoli stara baza lokalowa stawała się niewystarczająca i od roku 1959 rozpoczęto budowę własnych obiektów: masarni, sklepów, piekarni. Pierwszym z nich była masarnia przy ul. Karasiewicza 12.

W 1960 r. oddano do użytku sklep spożywczy przy ul. Świeckiej 66 oraz ośrodek „Praktyczna Pani” przy ul. Świeckiej 36 z szerokim wachlarzem usług dla kobiet. W kolejnych latach powstała piekarnia, sklepy osiedlowe, obiekty gastronomiczne.
W 1977 r. oddano do użytku pierwszy w mieście duży supersam spożywczy na osiedlu „Piastowskim” – dziś zwany Domem Handlowym „Piast”.

W 1995 r. do wyremontowanego budynku przy ul. Chojnickiej 13 przeniesiono biura Spółdzielni, które wcześniej mieściły się przy ul. Świeckiej 15, zaś parter przeznaczono na sklep.
 
W lutym 1991 r. nastąpiło otwarcie Domu Handlowego „Rywal” przy pl. Wolności, w którym parter przeznaczony został na branżę spożywczą, a piętro na branżę tekstylno-odzieżową.

W 2000 r. z okazji 55 rocznicy powstania Spółdzielni został oddany do użytku sklep spożywczy „Jubilat” przy ul. Świeckiej 13, którego nazwa związana jest właśnie z tym jubileuszem.

Od początku swojego istnienia Spółdzielnia prowadziła stabilną działalność gospodarczą stając się czasem głównym partnerem handlowym i producentem żywności dla mieszkańców miasta.

Ważną częścią naszej działalności była również praca społeczno-wychowawcza na rzecz członków i młodzieży szkolnej . Naszym największym kapitałem byli jednak ludzie – oddani Spółdzielni działacze samorządu spółdzielczego i pracownicy.
Oni budowali wizerunek i kondycję gospodarczą naszej Spółdzielni . Z szacunkiem wspominamy zarówno pionierów naszej Spółdzielni z lat 1945 – 1948 oraz późniejszych działaczy takich jak : Alfons Gibas, Józef Hoja, Franciszek Mechliński, Jan Wysocki, Alfons Kunc, Marianna Wróblewska, Józef Szulc, Irena Ziółkowska i Kazimierz Janowicz.

Zmiany ustrojowe po 1990 r. i wprowadzenie gospodarki wolnorynkowej postawiły przed Spółdzielnią potrzebę dostosowania swojej działalności do aktualnej sytuacji rynkowej . Przez te wszystkie lata działania w mieście nasza Spółdzielnia wypracowała sobie trwałe miejsce na lokalnym rynku i jest nadal największą firmą handlowo – produkcyjną w Tucholi . Obecnie zakres działania Spółdzielni obejmuje:
handel artykułami spożywczymi i przemysłowymi, produkcję piekarską i ciastkarską,
usługi ubojowe i rozbiór półtusz .


(red.)

Źródło: tuchola.spolem.org.pl

Please follow and like us:
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook