5 sierpnia 2021

TELEWIZYJNO FILMOWA AGENCJA PROMOCYJNO INFORMACYJNA

TUCHOLSKA OFICYNA KULTURALNA i SPOŁECZNA tokIs – press tv

Raciąż – miejsce godne polecenia (cz1)

2 min read

Raciąż – wieś, położona w województwie kujawsko-pomorskim, w powiecie tucholskim, w gminie Tuchola. Wieś jest siedzibą sołectwa Raciąż, w którego skład wchodzą również: Borki, Mrowiniec, Nadolna Karczma, Nadolnik, Raciąski Młyn, Raciąż-Piaski, Wybudowanie Raciąskie, Wysocki Młyn i Wysoka.

Do 1954 roku miejscowość była siedzibą gminy Raciąż. W latach 1975–1998 miejscowość położona była w województwie bydgoskim.

Wieś jest położona na zachodnim krańcu Borów Tucholskich, otoczona trzema jeziorami: Raciąskim, Rudnica i Przylonek połączonym poprzez Raciąską Strugę z Brdą. Według Narodowego Spisu Powszechnego (III 2011 r.) zamieszkuje ją 1052 mieszkańców, jednak ta liczba szybko się zmienia gdyż wieś rozwija się bardzo dynamicznie. Mimo to jest to miejscowość zaciszna, leżąca z dala od głównych dróg i tras przelotowych.

Nasi stali czytelnicy z Polski i ze świata z zapartym tchem obserwowali  kadry w trakcie i tuż po słynnej nawałnicy sprzed kilku lat, kiedy dosłownie zdmuchnięte zostały pokaźne połacie lasów, nieruchomości itd. Raciąż ucierpiał, ale to jedna z piękniejszych wsi w powiecie tucholskim i zasługuje na uwagę szczególną, a choćby z racji czystości powietrza, co udało nam się potwierdzić ledwie wczoraj, przy wyjątkowo sprzyjających warunkach atmosferycznych. Oczywiście, jak wszędzie, jest jeszcze mnóstwo zadań, które warto wykonać, a te zdecydowanie dotyczą turystyki, ale mamy też świadomość, że zagrożenie wirusowe dokonało strasznych spustoszeń w branży turystycznej, jak również w perspektywach rozwoju tej niezwykle ciekawej współcześnie i historycznie wsi. Na szczęście mieszka w niej wielu aktywnych ludzi, którzy potrafią pozytywnie zaskakiwać.


(red.)

Please follow and like us:
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook