25 czerwca 2021

TELEWIZYJNO FILMOWA AGENCJA PROMOCYJNO INFORMACYJNA

TUCHOLSKA OFICYNA KULTURALNA i SPOŁECZNA tokIs – press tv

Przydrożne radarowe wyświetlacze prędkości przestały być zabawkami

2 min read

Widujemy je przy drogach, ustawiane są w miejscach, gdzie kierowcy zapominają zdejmować „nogę z gazu”. W zależności od zachowania kierujących, na świetlnej tablicy wyświetla się liczba i „buźki”: radosna, kiedy jedziemy zgodnie z przepisami oraz smutna, kiedy zachowujemy się jak rasowi piraci. Kierowcy nie wiedzą o tym, że urządzenia te są czymś więcej, niż tylko „hecną zabawką”.

We wrześniu 2017 r. w Śliwicach i Stobnie w ramach projektu „Powiat Tucholski zagrożenia widzi, na nie reaguje, przeciwdziała i społeczeństwo edukuje” rządowego Programu ograniczania przestępczości i aspołecznych zachowań „Razem bezpieczniej” im. Władysława Stasiaka na lata 2016 i 2017 zostały zamontowane przenośne, radarowe wyświetlacze prędkości z systemem archiwizującym dane o prędkościach pojazdów oraz natężeniu ruchu.
Urządzenia oddziaływały prewencyjnie i zbierały dane statystyczne w okresie od 19 września do 8 grudnia 2017 roku (81 dni). Wykorzystanie tych urządzeń pozwoliło na określenie natężenia ruchu w zależności od pory dnia oraz w poszczególne dni tygodnia. Mierniki przyczyniły się do obniżenia ilości przekroczeń prędkości zarówno w obu lokalizacjach, a także do obniżenia średniej prędkości z jaką poruszały się pojazdy w Śliwicach.
Mimo pozytywnych trendów w większości obszarów, które analizowano pojawiły się także, co prawda sporadyczne ale znaczne przekroczenia prędkości. Mierniki spełniły już swoją funkcję prewencyjną, teraz do działań wkroczą Policjanci, którzy dzięki uzyskanym danym statystycznym będą dokonywać pomiarów prędkości dokładnie wtedy kiedy natężenie ruchu jest największe, a kierujący najmocniej dociskali pedał przyspieszenia.
Jednak pomiary dokonywane przez Policjantów poza okazaniem wyniku na wyświetlaczu mogą zakończyć się także mandatem karnym z punktami karnymi, a w skrajnych przypadkach nawet zatrzymaniem prawa jazdy. Edukacyjne mierniki prędkości zostały zainstalowane w nowych lokalizacjach, gdzie zbierają kolejne dane, które zostaną opublikowane i wykorzystane podczas służb przez patrole Policji.

(red.)

tucholski.pl

Please follow and like us:
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook