24 lipca 2021

TELEWIZYJNO FILMOWA AGENCJA PROMOCYJNO INFORMACYJNA

TUCHOLSKA OFICYNA KULTURALNA i SPOŁECZNA tokIs – press tv

REFERENDUM 6 WRZEŚNIA. Społeczeństwo odpowie na trzy pytania?

2 min read

Demokracja, podobno to najlepszy wynalazek ludzkości, być może, ale w polskim wydaniu przybiera ona przedziwne formy. Referendum to fundament demokracji, ale władza pamiętająca czasy PRL-u i stworzyła nieco inny jego scenariusz. Kluczem do ewentualnego sukcesu (jakiego?) stanowi w jego sprawie wymowne… milczenie.

Były polski prezydent (ten od Szoguna) pozostawił nam w schedzie pasztet, który rozpakujemy szóstego września. Z trwogą zauważyliśmy, że mnóstwo wyborców mających uprawnienia do głosowania, nawet nie zna pytań na które (przy odrobinie chęci) zechce odpowiedzieć. Ponieważ w tej sprawie „telewizory” milczą jak zaklęte, my je wyręczymy, aby przynajmniej w naszym powiecie mieszkańcy mieli przewagę nad innymi niedoinformowanymi.

Zgodnie z zarządzeniem prezydenta Polski Bronisława Komorowskiego, w niedzielę (6 września) odbędzie się referendum, w którym Polacy będą mogli odpowiedzieć „Tak” lub „Nie” na następujące pytania:

1. Czy jest Pani/Pan za wprowadzeniem jednomandatowych okręgów wyborczych w wyborach do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej? 

2. Czy jest Pani/Pan za utrzymaniem dotychczasowego sposobu finansowania partii politycznych z budżetu państwa? 

3. Czy jest Pani/Pan za wprowadzeniem zasady ogólnej rozstrzygania wątpliwości co do wykładni przepisów prawa podatkowego na korzyść podatnika?

Na pierwsze pytanie łatwo odpowiedzieć mając wiedzę z tekstu, który prezentowaliśmy kilka dni temu – (nie leń się, przeczytaj klikając to, co czytasz w tej chwili).

Drugie pytanie wydaje się oczywiste, nikt z nas nie lubi płacić politykom  – leniom, a nawet zdrajcom ( w odniesieniu do niektórych) z własnej kieszeni.

Odpowiedź na trzecie pytanie jest bez sensu, ponieważ  rozwiązanie zostało uchwalone przez  Sejm.

Kto może głosować? 

O obywatel polski, który:

  •  najpóźniej w dniu głosowania kończy 18 lat
  •  nie został pozbawiony praw publicznych prawomocnym orzeczeniem sądu
  •  nie został ubezwłasnowolniony prawomocnym orzeczeniem sądu
  •  nie został pozbawiony praw wyborczych prawomocnym orzeczeniem Trybunału Stanu.

Pozostaje już tylko jedno, pójść do urn, co dla wielu będzie wysiłkiem ponad siły. Przewidujemy frekwencję na poziomie 25%.

Referendum zarządzono w najgorszym z możliwych czasie, jest bardzo kosztowne i obecnie kompletnie niepotrzebne. Gdyby odbyło się w październiku i dołączono do niego wiele innych pytań oraz dwa kluczowe:

– czy jesteś za przyjęciem prawa do powszechnego posiadania broni?

– czy jesteś za przywróceniem kary śmierci, za najcięższe przestępstwa?

sytuacja zmieniłaby się i to radykalnie.

_____________________

(mrf.)

Please follow and like us:
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook