2 sierpnia 2021

TELEWIZYJNO FILMOWA AGENCJA PROMOCYJNO INFORMACYJNA

TUCHOLSKA OFICYNA KULTURALNA i SPOŁECZNA tokIs – press tv

Rządowa pomoc na kontach samorządów

2 min read

Blisko 14 mln złotych nie zostało jeszcze przekazanych przez kujawsko-pomorskie samorządy dla poszkodowanych w sierpniowej nawałnicy mieszkańców. Najgorzej jest w gminach Sośno, Kęsowo i Gostycyn. Do tej pory wojewoda Mikołaj Bogdanowicz przekazał prawie 45 mln złotych.

Za każdym razem wojewoda w dniu złożenia zapotrzebowania przez samorządy na pomoc finansową, występuje z wnioskiem  do ministra spraw wewnętrznych i administracji o uruchomienie środków z rezerwy celowej budżetu państwa. Środki bezzwłocznie przekazywane są z MSWiA do wojewody, on z kolei przekazuje je na konta gmin. W taki sposób zostało przekazanych już prawie 45 mln złotych.

Za szybkość przekazywania środków do poszkodowanych mieszkańców odpowiadają gminy. To one po wydaniu odpowiednich decyzji o wysokości przyznanej pomocy finansowej, rozdysponowują pieniądze do poszczególnych rodzin. Jednak nie wszystkie gminy sobie z tym radzą.

Gmina Sośno, najbardziej poszkodowana w sierpniowej nawałnicy, nadal nie wypłaciła ponad 3,3 mln złotych. Podobnie gmina Kęsowo na koncie której zalega 2,1 mln złotych oraz gmina Gostycyn – niewydatkowanych 2,5 mln złotych               (pełna lista w załączniku). Minister Mariusz Błaszczak zobligował wojewodów do bezpośredniego kontaktu z samorządami z poszkodowanych przez sierpniowe nawałnice regionów. Do najbardziej poszkodowanych samorządów służby wojewody zadysponowały dodatkowych pracowników z ościennych, nieposzkodowanych przez nawałnicę gmin.

Do regionu docierają także materiały budowlane z całego kraju, które za pośrednictwem Urzędu Wojewódzkiego oraz powiatów z poszkodowanych terenów nadal będą przekazywane do gmin, które rozdysponują je dla mieszkańców. Transportem zajmuje się wojsko, które do tej pory przewiozło 310 ton materiałów budowlanych m.in.: cegieł, pustaków oraz styropianu. Docelowo do woj. kujawsko-pomorskiego trafi 406 ton pomocy.

W woj. kujawsko-pomorskim w wyniku nawałnicy z 11 na 12 sierpnia zostali poszkodowani mieszkańcy pięciu powiatów: tucholskiego, nakielskiego, sępoleńskiego, żnińskiego i bydgoskiego. Zniszczeniu lub uszkodzeniu uległo 4280 budynków mieszkalnych oraz 5898 budynków gospodarczych.


bydgoszcz.uw.gov.pl/

Please follow and like us:
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook