19 czerwca 2021

TELEWIZYJNO FILMOWA AGENCJA PROMOCYJNO INFORMACYJNA

TUCHOLSKA OFICYNA KULTURALNA i SPOŁECZNA tokIs – press tv

Skyway po raz jedenasty

2 min read

We wtorek (20 sierpnia) rozpoczął się Bella Skyway Festival. Jest to jedno z najważniejszych wydarzeń na kulturalnej mapie Torunia. W tym roku rozświetla ulice Starego Miasta już po raz jedenasty. Swoje prace prezentują artyści z Polski, Litwy, Finlandii, Francji, Portugalii i Singapuru. Partnerem głównym wydarzenia jest województwo kujawsko-pomorskie. Festiwal uroczyście otworzyli wicemarszałek Dariusz Kurzawa, prezydent Torunia Michał Zaleski i prezes Toruńskich Zakładów Materiałów Opatrunkowych Jarosław Józefowicz.

Tematem przewodnim tegorocznej edycji jest „Różnorodność miejsca”. Widzowie mają szansę doświadczyć spektaklu światła na dwudziestu instalacjach dostępnych w obrębie toruńskiego Starego Miasta. Na budynku Urzędu Marszałkowskiego można obserwować instalację audio-wizualną „Sequence” autorstwa Steve Nash’a. Wyjątkową propozycją jest projekcja „Devotion”  przygotowana przez Centrum Nauki Keplera – Planetarium Wenus. Można ją zobaczyć na Rynku Staromiejskim w specjalnie przygotowanym namiocie sferycznym, którego kopuła wynosi 280 m kw. Ciekawym punktem na mapie festiwalu jest „Symbioza” przy ulicy Dąbrowskiego, łącząca obraz wyświetlany na budynku oraz na autobusie. Artyści chcą zaprezentować w ten sposób współistnienie człowieka z naturą. Największą instalacją tegorocznej edycji jest „Chinatown” przy ulicy Gregorkiewicza. Chińskie lampiony, kwiaty lotosu, ogród Bonsai i azjatycka strefa gastronomiczna przenoszą odwiedzających do Państwa Środka. Na budynku Collegium Maximum UMK prezentowana jest cyfrowa interpretacja Sądu Ostatecznego. Dzięki dołączonym joystickom każdy z widzów może stać się współautorem tej opartej o gry wideo instalacji.

 

Po raz pierwszy w historii festiwalu zaprojektowano także specjalne oświetlenie na moście drogowym im. Józefa Piłsudskiego. Polscy artyści VES Iwona Czarnata i Łukasz Błażewicz przygotowali spektakl świateł, który podkreśla architektoniczne detale konstrukcji toruńskiego mostu. Z kolei zespół Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy prezentuje na fasadzie budynku opowieść o Układzie Słonecznym. Oprócz filmowej historii na widzów czeka laserowy pokaz z elementami pirotechnicznymi.

 

W trakcie festiwalu można wziąć udział w wielu wydarzeniach towarzyszących. W ramach sceny muzycznej w CKK Jordanki wystąpią Waglewski Fisz Emade, Kamil Bednarek oraz Dżem. W sobotę i  niedzielę (24 i 25 sierpnia) w Kinie Centrum wyświetlone zostaną dwie produkcje związane z 50. rocznicą lądowania człowieka na Księżycu „Missions to the Moon” oraz „Back to the Moon”. Po raz dziesiąty do festiwalu dołączy również Świetlna Rowerowa Masa Krytyczna.


(red.)

kujawsko-pomorskie.pl

Please follow and like us:
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook