4 sierpnia 2021

TELEWIZYJNO FILMOWA AGENCJA PROMOCYJNO INFORMACYJNA

TUCHOLSKA OFICYNA KULTURALNA i SPOŁECZNA tokIs – press tv

Smoleńsk. Jeden z wielu – wspomnienie o prezesie stowarzyszenia Parafiada o o. Józefie Jońcu

 

Zawsze uśmiechnięty, często powtarzał werset Psalmu 94: „Weselę się, Panie, Twoimi czynami” 

 

Pierwszą profesję zakonną w zakonie pijarów złożył 16 sierpnia 1977, przyjmując za patrona św. Krzysztofa. 18 maja 1985 z rąk bp.Władysława Miziołka przyjął święcenia kapłańskie. Po otrzymaniu święceń podjął posługę w Krakowie, Hebdowie i od 1990 w Warszawie, gdzie był w różnych okresach m.in. duszpasterzem, katechetą, wizytatorem katechetycznym, proboszczem parafii, rektorem kolegium pijarskiego.

 

Był inicjatorem (1989), współzałożycielem, propagatorem i długoletnim prezesem Stowarzyszenia Parafiada im. św. Józefa Kalasancjusza, promującą katolickie wychowanie młodzieży w duchu sportu, sztuki i wiary. Był organizatorem wielu imprez i programów edukacyjnych m.in. „Międzynarodowych Parafiad Dzieci i Młodzieży”, programu „Katyń… ocalić od zapomnienia” czy „Moja Mała Ojczyzna”.

 

Zginął 10 kwietnia 2010 w katastrofie polskiego samolotu Tu-154M w drodze na uroczystości katyńskie. Został pochowany 20 kwietnia w krypcie zasłużonych Polaków w warszawskiej Świątyni Opatrzności Bożej, obok ks. Jana Twardowskiego, ks. Zdzisława Peszkowskiego,Krzysztofa Skubiszewskiego i Ryszarda Kaczorowskiego.

 

Tucholanie uczcili pamięć Ojca Józefa pamiątkowym obeliskiem…

Please follow and like us:
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook