24 lipca 2021

TELEWIZYJNO FILMOWA AGENCJA PROMOCYJNO INFORMACYJNA

TUCHOLSKA OFICYNA KULTURALNA i SPOŁECZNA tokIs – press tv

Spotkanie konsultacyjne dotyczące tworzenia nowej Lokalnej Strategii Rozwoju na lata 2014-2020 (TOKiS – PRESS TV)

2 min read

LGD, to rodzaj partnerstwa terytorialnego tworzonego na obszarach wiejskich, w którym uczestniczą zarówno przedsiębiorcy, jak i np. stowarzyszenia, czy samorządy.

By umożliwić im funkcjonowanie do marca 2016 roku – gdy mają być wybrane i zatwierdzone nowe LGD i ich lokalne strategie rozwoju na kolejny okres unijnego programowania.

Wysokość wsparcia pomocniczego dla konkretnej LGD zależeć będzie od liczby mieszkańców terenu, który obejmuje dana grupa, i wyniesie od 110 do 154 tys. zł. Pieniądze unijne na ten cel pochodzić będą już z puli dostępnej w nowej perspektywie unijnej na lata 2014-2020.

Strategia działania bardzo licznych stowarzyszeń i jednostek im podobnych polega na tworzeniu takich propozycji, które przyciągną unijne fundusze poprzez gęste sito biurokracji. Nikt jednak nie myśli o tym, że pieniądze te kiedyś trzeba będzie zwrócić w różnej formie. Jedną z nich może być przyjęcie armii uchodźców, czym polski rząd już dzisiaj szantażują Niemcy.

Inną sprawą jest to, że po zamkniętym spotkaniu (media niezależne nie zostały o nim poinformowane) w lokalny starostwie 14 sierpnia 2015 r.  Komitetu Sterującego ORSG Powiatu Tucholskiego, tym razem z udziałem przedstawicieli Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu zaproszono obywateli naszej społeczności.

Ci, którzy oczekiwali jakichkolwiek zmian na rynku pracy w związku z nową „strategią”, mogą już dzisiaj czuć się rozczarowani. Przy promocji regionu w obecnej formie, realną pensję może nam przynieść nie turystyka i projekty jej towarzyszące, a to, co obowiązywało tutaj od wieków: zbieranie grzybów, jagód, produkcja miodu i żebranie pod kilkoma kościołami. Pozostała jeszcze inna możliwość – eksploracja złóż bursztynu, o ile zgodzą się na nią Lasy Państwowe. W ostatnim przypadku szanse są minimalne, dzięki Naturze 2000 i szeregu rezerwatów w których nie wolno podnieść nawet szyszki.

Jednym pociągnięciem pióra skazano nas na emigrację zarobkową, pozostanie za to atrakcyjna dla roślin i zwierząt leśna głusza i być może jedna z wielu w przyszłości, kolejna próba samobójcza, zdesperowanego mieszkańca. Z pewnością ZUS się ucieszy.

____________________

(mrf.)

Please follow and like us:
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook