15 czerwca 2021

TELEWIZYJNO FILMOWA AGENCJA PROMOCYJNO INFORMACYJNA

TUCHOLSKA OFICYNA KULTURALNA i SPOŁECZNA tokIs – press tv

Straty po nawałnicach i ich „pomoc” na Konwencie Marszałków

2 min read

Podczas odbywającego się dziś i jutro dwudniowego (14 i 15 września) posiedzenia Konwentu Marszałków Województw przedstawiamy zasady działania naszego regionalnego funduszu solidarności, czyli stowarzyszenia Salutaris, które sprawdziło się podczas niesienia pomocy w rejonach dotkniętych niedawnym kataklizmem w północnej i północno-zachodniej części województwa. Do Pamiętowa w gminie Kęsowo w powiecie tucholskim trafił wczoraj w nocy pierwszy z dwudziestu zakupionych przez samorząd województwa w pełni wyposażonych domów mobilnych typu holenderskiego. 

Fot. profil FB wójta Kęsowa https://www.facebook.com/profile.php?id=100004446859249

 

Kujawsko-Pomorskie Stowarzyszenie Salutaris* powstało z inicjatywy marszałkowskiej administracji województwa kujawsko-pomorskiego, by na zasadzie solidaryzmu i wzajemnego wsparcia nieść pomoc w obliczu klęsk żywiołowych i innych katastrof. Jego członkami są samorządy terytorialne wszystkich szczebli w całym regionie. Za jego pośrednictwem samorząd województwa uruchomił pomoc dla społeczności na terenach dotkniętych skutkami nawałnic. Założona wartość wsparcia to 1,6 mln złotych, uruchomiliśmy już jedną trzecią tej sumy.

 

Na początku akcji ratunkowej przekazaliśmy interweniującym w tych rejonach formacjom Ochotniczej Straży Pożarnej sprzęt do usuwania połamanych i powalonych drzew oraz pół tysiąca  specjalistycznych plandek do tymczasowego pokrywania zniszczonych dachów. Wkrótce potem rozpoczęliśmy dystrybucję paczek z pomocą doraźną i wyprawek szkolnych dla rodzin w najtrudniejszej sytuacji.

 

Obecnie najpilniejszą potrzebą jest zapewnienie rodzinom, których zrujnowane przez żywioł domy nie nadają się do zamieszkania, dachu nad głową na czas potrzebny do ich odbudowy. Pierwsza z nich – w Pamiętowie w gminie Kęsowo w powiecie tucholskim – otrzymała już w pełni wyposażony ponadczterdziestometrowy dom mobilny typu holenderskiego, z dwiema sypialniami, salonem z miejscami do spania, łazienką z bieżącą wodą i wyposażoną kuchnią oraz gazowym centralnym ogrzewaniem. Podłączenia do sieci elektrycznej oraz wodociągu i kanalizacji zapewniają gminy. Łącznie przekażemy potrzebującym 20 takich domów, które sfinansujemy z budżetu województwa oraz pieniędzy, które przekazały nam w ramach wsparcia dla terenów objętych kataklizmem samorządy terytorialne z całej Polski. Szerzej  

 

Przygotowujemy też pomoc w odbudowie domów i zakupie sprzętu gospodarstwa domowego (według wskazań gminnych ośrodków pomocy społecznej) oraz bezpłatne ferie zimowe dla dzieci.

 

 

Konwent Marszałków zebrał się tym razem w Uniejowie w województwie łódzkim. Gośćmi posiedzenia są m. in. wiceprzewodniczący unijnego Komitetu Regionów Markku Markkula, Christopher Todd z Komisji Europejskiej i wiceminister w Ministerstwie Rozwoju Jerzy Kwieciński. Wśród tematów m. in. rządowa aktualizacja Krajowej Strategii Rozwoju Regionalnego.


www.kujawsko-pomorskie.pl

*http://www.salutaris.kujawsko-pomorskie.pl/

Please follow and like us:
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook