28 lipca 2021

TELEWIZYJNO FILMOWA AGENCJA PROMOCYJNO INFORMACYJNA

TUCHOLSKA OFICYNA KULTURALNA i SPOŁECZNA tokIs – press tv

Świetny występ Patryka Podwojskiego w Tucholi!

2 min read

Ledwie dwa lata temu brał udział w koncercie młodych talentów w Tucholi, oczywiście, również w ramach Letniego Festiwalu Muzyki Organowej, a w ostatnią sobotę mieliśmy do czynienia z już nie z  diamentem, a z brylantem, który otrzymuje kolejne mistrzowskie szlify.

Pomimo panującego upału, który zawsze powoduje problemy z organami kościelnymi, ten niezwykle utalentowany, młody człowiek zachwycił nielicznie zebraną tucholską, ale wierną festiwalowi publiczność.

Umiejętności młodego organisty zachwycają, a wybrał repertuar wyjątkowo trudny.

Mieliśmy przyjemność wysłuchania następujących utworów:

J.S.Bach – Preludium i Fuga D-dur Bwv 532
2) J.S.Bach – Sonata triowa d-moll: części I andante i II adagio e dolce
3) J.S.Bach – Preludium chorałowe Komm Gott Schöpfer Heiliger Geist
4) C.P.E.Bach – I część – allegro z sonaty organowej F-dur
5) J. Rheinberger- Vision op. 156/5
6) Léon Boëllmann – Toccata z Suity gotyckiej
7) F. Peeters – Largo
8) T. Dubois – Toccata

Patryk Podwojski – urodził się w Elmshorn (Niemcy). Ukończył Szkołę Muzyczną I stopnia w Starogardzie Gdańskim. Następnie rozpoczął naukę gry na organach w Diecezjalnej Szkole Muzycznej II stopnia w Pelpinie. Kontynuował naukę w Szkole Muzycznej II stopnia im. Fryderyka Chopina w Gdańsku Wrzeszczu w klasie organów mgr Błażeja Musiałczyka, którą ukończył z wyróżnieniem. Obecnie jest studentem Akademii Muzycznej w Gdańsku w klasie organów prof. Romana Peruckiego, dr Hanny Dys i mgr Macieja Zakrzewskiego. Brał udział w licznych konkursach organowych, m.in. Ogólnopolski Konkurs Młodych Organistów w Białymstoku oraz Ogólnopolski Konkurs Organowy w Olsztynie, którego został laureatem. W 2013 roku zajął III miejsce na Ogólnopolskim Konkursie Organowym w Krasnobrodzie, a w 2014 roku zajął I miejsce na XXVI Międzynarodowym Konkursie Organowym w Rumi. Uczestniczył w kursach mistrzowskich prowadzonych przez takich wybitnych organistów, jak prof. Wolfgang Zerer, prof. Józef Serafin, prof. Andrea Macinati, Silvester Rostetter, prof. Tomasz Adam Nowak, prof. Ludger Lohman, prof. Pieter van Dijk, dr Tomasz Orlow, dr Michał Markuszewski.

Patryk Podwojski prezentuje słynne organy Archikatedry Oliwskiej w Gdańsku. Obecnie pełni funkcję organisty w parafii pw. św. Kazimierza Królewicza na gdańskiej Zaspie. Jest prezesem Fundacji Promocji Sztuki im. Feliksa Nowowiejskiego, z którą organizuje koncerty muzyki organowej.

Piękny koncert Patryka w Tucholi na długo pozostanie nam w pamięci, z niecierpliwością i ciekawością czekamy przyszłości, aby przekonać się o tym, jak dalece można rozwinąć talent tego wyjątkowego artysty.

Patryku…, wielkie brawa i trzymamy kciuki za kolejne sukcesy!

Świetny występ Patryka Podwojskiego w Tucholi!

______________________

(mrf.)

 

Please follow and like us:
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook