12 czerwca 2021

TELEWIZYJNO FILMOWA AGENCJA PROMOCYJNO INFORMACYJNA

TUCHOLSKA OFICYNA KULTURALNA i SPOŁECZNA tokIs – press tv

„Świt” o zachodzie (galeria i film)

2 min read

532907_373037342807613_2065832713_nLeśniczówka „ŚWIT” leży na terenie Tucholskiego Parku Krajobrazowego, który został utworzony w 1985 roku. Ogólna powierzchnia parku wynosi 36 983 ha, z czego lasy zajmują 72%. Główną oś systemu hydrograficznego Parku stanowi rzeka Brda wraz z jej dopływami. W Parku znajduje się 96 pomników przyrody. Na terenie ŚWITU, obok naszego leśnictwa, znajduje się 10 siedemsetletnich pomnikowych dębów o obwodzie powyżej 200 cm oraz lip, portretowanych przez Leona Wyczółkowskiego.

 

Poznaliśmy suche, prawie encyklopedyczne informacje, które w żaden sposób nie odzwierciedlają rzeczywistości tego uroczego miejsca, a właściwie ich zbioru. Słynny „Świt” nierozerwalnie łączy się nie tylko z kompleksem leśnym, ale przede wszystkim z przepięknym odcinkiem Brdy – rzeki o klasie czystości porównywalnej z rzekami górskimi. Tak! Dokładnie! Właściwie bez większych obaw można tę wodę pić. Czy próbowaliśmy? Oczywiście nie. Cóż warty jest „Świt” bez słynnego „Piekiełka”? Straciłby bez wątpienia połowę swoich walorów, a tak…, mamy dodatkową atrakcję – wodogrzmoty. Wielkie głazy, o które rozbija się woda, tworząc przepiękne wiry, przyspieszając swój bieg do zawrotnych prędkości, by po chwili wytracić impet. To raj dla kajakarzy, o dowolnej porze roku.

„Świt” to również pole biwakowe, którego gospodarza poznaliśmy i otrzymaliśmy od niego niezwykle interesującą propozycję, ale o tym innym razem. Pole jest zupełnie nieźle przygotowane i z pewnością zapewni to, co niezbędne każdemu turyście. Byliśmy wścibscy i wiemy, że kilka drobnych mankamentów oczywiście istnieje, ale te związane są głównie ze zwyczajnym brakiem „pomyślunku” budowlańców i projektantów, którzy kilka nonsensów jak zawsze popełnili.  Przykład? Zastanówmy się nad tym, po co komu trzy umywalki w jednej toalecie?

Jest coś jeszcze, coś, co przyćmiewa absolutnie wszystko, co wiąże się z tym uroczym miejscem. Istnieje propozycja, która może całkowicie zniszczyć to uroczysko. Co takiego? Otóż istnieje propozycja, której efektem będzie wybudowanie właśnie przez „Świt” tzw. „obejścia Tucholi”. Co za diabeł ktoś zapyta? To nic innego jak gra słów, a dotyczy tylko jednego – wybudowania słynnej obwodnicy „widmo”. „Świt” oparł się różnym zagrożeniom i zawsze wychodził obronnie z każdej opresji, jednak tym razem jesteśmy pełni obaw, czy aby wyrok na tym miejscu, nie zostanie wykonany?

__________________________________
Mariusz R.Fryckowski

 

Please follow and like us:
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook