12 czerwca 2021

TELEWIZYJNO FILMOWA AGENCJA PROMOCYJNO INFORMACYJNA

TUCHOLSKA OFICYNA KULTURALNA i SPOŁECZNA tokIs – press tv

Synoptycy nie pozostawiają złudzeń, dociera do nas kolejna fala upałów!

2 min read

Scenariusz znamy już od kilku tygodni, ma być prawie 40 stopni Celsjusza. Gorąco jest nie tylko w ciągu dnia, ale i nocą można się poczuć jak w tropikach.

Tak naprawdę w chwili obecnej nikt nie wie, kiedy Polska wyjdzie ze strefy gorącego powietrza. Niestety, rośnie zagrożenie dla ludzi i zwierząt. Prócz tego cierpi również roślinność naszych Borów, niektóre drzewa wyglądają tak, jakby właśnie zaczęła się jesień. Kontaktu ze słońcem unikają również owady, które aktywne stają się dopiero późnym popołudniem. Szczególną uwagę zwróćmy na naszych seniorów, właśnie oni powinni unikać kontaktu ze słońcem w godzinach południowych. Lepiej pozostać w domu. Dużo pijmy, o odwodnienie organizmy w tej chwili jest wyjątkowo łatwo. Co pić? Najlepiej wodę, może odrobinę osoloną, niech jej temperatura będzie zbliżona do pokojowej. Unikajmy picia alkoholu w każdej postaci, zwłaszcza nad wodą.

Do tej chwili w skali kraju utonęło prawie ćwierć tysiąca osób. Wielokrotnie ostrzegaliśmy, zachowanie ostrożności na plaży to kwestia przeżycia, a doznanie szoku termicznego w kontakcie z wodą, jest prawie pewne. Zapamiętajmy, zanim wejdziemy do wody schłodźmy nią wpierw klatkę piersiową w okolicy serca, a nastanie kark. Korzystajmy z miejsc strzeżonych przez ratowników.

Trzeba podkreślić wyjątkową postawę mieszkańców naszego powiatu wobec zwierząt zarówno domowych, jak i żyjących na wolności. W różnych miejscach pojawiają się poidła, nawet dla ptaków, dbamy też o koty i psy. To bardzo cieszy. Nasi bracia mniejsi też cierpią z powodu fali upałów, pomagajmy im przetrwać.


(red.)

 

Please follow and like us:
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook