12 czerwca 2021

TELEWIZYJNO FILMOWA AGENCJA PROMOCYJNO INFORMACYJNA

TUCHOLSKA OFICYNA KULTURALNA i SPOŁECZNA tokIs – press tv

Szarża pod Krojantami 2013 i tucholska grupa rekonstruktorów z „Historii i pamięci”.

2 min read

SZARŻA pod KROJANTAMI 2013 - zdjęcia, foto galerie, fotki, zdjęcie

Zgodnie z przyjętym od lat harmonogramem organizatorzy uroczystości upamiętniających szarżę 18 Pułku Ułanów Pomorskich pod Krojantami, spotkali się w Chojnicach. W spotkaniu, mającym miejsce w dniu 18 kwietnia br., wzięli udział członkowie Gminnego Komitetu Ochrony Pamięci, Walki i Męczeństwa w Chojnicach, z jej przewodniczącym wójtem Gminy Chojnice dr. Zbigniewem Szczepańskim.

Ponadto, w obradach uczestniczyli przedstawiciele Fundacji „Szarża pod Krojantami” oraz innych podmiotów biorących udział w pracach organizacyjnych tego największego w Polsce przedsięwzięcia o charakterze patriotyczno – kawaleryjskim. Zasadniczym celem narady było uszczegółowienie kwestii organizacyjno – technicznych tegorocznych obchodów rocznicy szarży pod Krojantami, której termin tradycyjnie przypadła w pierwszą niedzielę września, tj. 1 września. Wśród przybyłych na zebranie byli oficerowie ze sztabu i jednostek 16 Dywizji Zmechanizowanej z Elbląga, a także przedstawiciele Polskiego Klubu Kawaleryjskiego.

Zgodnie z przyjętym zwyczajem, upamiętnienie szarży Ułanów Pomorskich z Grudziądza składają się uroczystości patriotyczno – religijnych, pod pomnikiem 18 Pułku Ułanów nieopodal Krojant, oraz widowisko historyczno – militarnego „Szarża pod Krojantami 2013”, składające się z dwóch części „Bój polskiej i niemieckiej kawalerii pod Krasnobrodem” – jako pierwsza, oraz „Szarża 18 Pułku Ułanów Pomorskich z dnia 1 września 1939 r.”, na polach w pobliżu miejsca historycznej bitwy.

W czasie pokazów miłośnicy kawalerii, kolejny raz, zobaczyli wzbudzające duże emocje i wrażenie, popisy musztry ponad 120 konnego szwadronu kawalerii, składającego się ze współczesnych jeźdźców, którzy w ramach pokazu przedstawią regulaminową szarżę kawalerii.

Obok tego, na polach pod Krojantami, wystąpiło ponad stu pieszych rekonstruktorów, wraz z towarzyszącym im różnego rodzaju wyposażeniem i sprzętem wojskowym. Wśród atrakcji widowiska zpokazano efektowny udział środków pirotechnicznych, w czasie inscenizacji walk żołnierzy Wojska Polskiego w Kampanii Wrześniowej1939 roku.

Oficjalne logo Stowarzyszenia Miłośników Historii Borów Tucholskich "HISTORIA I PAMIĘĆ".

W pokazach udział wzięła grupa rekonstrukcyjna Stowarzyszenia Miłośników Historii Borów Tucholskich „Historia i pamięć”  z Tucholi. Rekonstruktorzy z Tucholi wcielili się w role piechurów, zarówno po stronie polskiej jak i niemieckiej.

(red.)

Na podstawie artykułu Marka Dragana / dobroni.pl

Mat. YT – Bartolini – Gdańsk

Please follow and like us:
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook