25 czerwca 2021

TELEWIZYJNO FILMOWA AGENCJA PROMOCYJNO INFORMACYJNA

TUCHOLSKA OFICYNA KULTURALNA i SPOŁECZNA tokIs – press tv

Szczepionki nierefundowane – kwestia ilości wkłuć?

5 min read

szczepionkiGdy rozmowa schodzi na tematy płatnych szczepionek, od razu pojawiają się kąśliwe uwagi o nadwrażliwości matek i koncernach farmaceutycznych, którym naiwni rodzice dają zarabiać. Czy rzeczywiście wybór płatnych szczepionek to fanaberia „przewrażliwionych mamusiek”?

Szczepionką nazywamy preparat zawierający żywe, osłabione lub zabite drobnoustroje chorobotwórcze, ich fragmenty lub metabolity. W wyniku kontaktu z antygenem w organizmie powstają przeciwciała, dające odporność poszczepienną (trwającą od kilku tygodni do kilku-kilkunastu lat). Szczepionki podaje się najczęściej w formie zastrzyku, chociaż znane są także szczepionki aplikowane doustnie czy wziewnie. Niektóre szczepionki podaje się tylko raz, inne zaś kilkukrotnie (celem uzyskania odpowiednio wysokiego miana przeciwciał we krwi). Istnieją szczepionki uodparniające człowieka przeciwko jednej chorobie oraz tzw. szczepionki skojarzone, uodparniające na kilka chorób na raz. W Polsce dokumentem regulującym kwestię szczepień jest Program Szczepień Ochronnych. Podobne kalendarze szczepień, często dość znacznie różniące się od siebie, mają także inne kraje.

Polski program szczepień ochronnych (źródło: http://www.euvac.net/)

Nie szczepię skojarzonymi…

Szczepionki skojarzone budzą dziś wiele kontrowersji i wydaje się, że mają tyle samo zwolenników, co przeciwników. Przy czym przeciwnicy zazwyczaj nie wiedzą, że… sami szczepią dzieci szczepionkami skojarzonymi. Szczepionki skojarzone nie są nowością i będąc na liście refundowanych szczepień obowiązkowych podawane są polskim dzieciom od wielu lat. O jakie szczepionki chodzi?

  • Di-Per-Te (DTP) – skojarzona szczepionka przeciwko błonicy, tężcowi i krztuścowi,
  • MMR – skojarzona szczepionka przeciwko odrze, śwince i różyczce.

Istnieją także szczepionki skojarzone chroniące przed pięcioma (błonica, tężec, krztusiec, polio i Hib) czy nawet sześcioma (błonica, tężec, krztusiec, polio, Hib, HepB) chorobami, o różnych nazwach handlowych, np. Infanrix czy Pentaxim. Na darmowe szczepionki typu „5 w 1” lub „6 w 1” można liczyć m.in. w Szwecji, Austrii, Belgii, Francji, Niemczech, Włoszech, Luksemburgu, Danii, Irlandii, Rumunii, Szwajcarii, Słowenii, Wielkiej Brytanii, Rumunii, Portugalii, Holandii, Czechach, na Łotwie i Litwie. W Polsce nie są one refundowane.

Tak, takie preparaty to kombajn, 5 lub 6 szczepionek w jednym. Dużo. Dokładnie tak samo dużo, jak w wypadku szczepienia szczepionkami refundowanymi według podstawowego kalendarza szczepień.

Nie można porównywać kalendarza szczepień z „naszych czasów” z tym współczesnym. Za „naszych czasów” szczepiło się mniej, program szczepień nie przewidywał 3 wkłuć (chroniących przed 6 różnymi chorobami) na jednej wizycie. Dostawaliśmy skojarzoną DTP – i do domu. Przejrzałam swoją książeczkę zdrowia: ani razu nie zdarzyło się, bym dostała więc niż jeden zastrzyk na wizycie. Czasy się zmieniły, zmienił się kalendarz szczepień, pojawiły się nowe, bardziej złożone szczepionki, lepiej zaspokajające potrzeby coraz bardziej „napchanych” programów szczepień ochronnych. Ale przecież nie (tylko) o liczbę wkłuć tu chodzi.

Kontrowersyjny thimerosal

Szczepionki to preparat pochodzenia biologicznego służący do iniekcji, musi więc zachowywać znakomitą jakość i czystość przez cały okres przechowywania. I tu pojawia się problem thimerosalu, metaloorganicznego związku rtęci, okrytego złą sławą konserwantu wykorzystywanego przy produkcji szczepionek.

Thimerosal (sól sodowa kwasu
2-etylotręciotiobenzeno-karboksylowego)

Trudno o jednoznaczne stanowisko w sprawie Thimerosalu. Jedni są zdania, że Thimerosal nie jest toksyczny w dawkach stosowanych w szczepionkach, że jest metabolizowany i szybko wydalany. Inni wiążą jego obecność w szczepionkach dla niemowląt z autyzmem, ADHD i ogólnie z działaniem neurotoksycznym. Nie mnie oceniać, gdzie leży prawda, ale fakt jest taki, że Thimerosal jest sukcesywnie eliminowany ze szczepionek (także w Polsce), jakoby „na wszelki wypadek”. A może po prostu z potrzeby rynku? Rodzice nie chcą już szczepić niemowląt preparatami zawierającymi związki rtęci.

Gdy cywil próbuje dotrzeć do informacji o składzie szczepionek, natrafia na szereg utrudnień w postaci komunikatów typu „dostęp tylko dla lekarzy i specjalistów”. Z tej przyczyny muszę powołać się na źródła pośrednie, w tym przypadku na Panią profesor Marię Dorotę Majewską, wielką przeciwniczkę stosowania Thimerosalu i propagatorkę „odciążenia” polskiego kalendarza szczepień, która jako jedyna podaje konkretne dane. Na liście szczepionek o znacznej zawartości Thimerosalu wymienia powszechnie stosowane szczepionki refundowane, takie jak Euvax (Life Science Korea), Hepavax-gene (Green Cross Vaccine Corp. Korea) czy DTP (Biomed).

Mają one swoje bezrtęciowe odpowiedniki, pojedyncze (np. Engerix-B, Hepavax-Gene TF) lub skojarzone (np. Infanrix-IPV+Hib, Infanrix-Hexa, Tripacel), trzeba się tylko zainteresować, dowiedzieć się, poprosić pediatrę o wypisanie recepty na odpowiedni preparat i… zapłacić rachunek w aptece. Dobra wiadomość? Wszystkie znaki na ziemi i niebie wskazują na to, że wkrótce szczepionki z Thimerosalem zostaną w Polsce całkowicie wycofane. Jedno zmartwienie mniej.

Kilka słów o krztuścu

Krztusiec to trwająca wiele tygodni i bardzo zaraźliwa (zaraża się 90% nieuodpornionych osób) choroba zakaźna układu oddechowego, objawiająca się napadami kaszlu, wymiotami i dusznościami, w ciężkich przypadkach kończąca się śmiercią. Znana jest skuteczna szczepionka na tę chorobę, podawana najczęściej w formie skojarzonej (razem z błonicą i tężcem).
Szczepionki krztuścowe można podzielić na dwa rodzaje:

  • Pełnokomórkowe – zawierające całe komórki pałeczek krztuśca, osłabione działaniem temperatury lub środków chemicznych,
  • Acelularne – zawierające fragmenty komórek pałeczek krztuśca (antygeny).

Oba rodzaje szczepionek są równie skuteczne, jednak szczepionki acelularne (bezkomórkowe) uznawane są za bezpieczniejsze – powodują 2 razy mniej niepożądanych odczynów poszczepiennych i wielokrotnie mniej ciężkich niepożądanych odczynów poszczepiennych (informacja podawana przez PZH). Różnice są znamienne.

Szczepionki z acelularną komponentą krztuścową są refundowane w Austrii, Belgii, Chorwacji, Czechach, Danii, Finlandii, Francji, Niemczech, Irlandii, Włoszech, Holandii, Norwegii, Portugalii, Hiszpanii, Szwecji, Turcji, Anglii, na Łotwie, Litwie, Węgrzech czy na Słowacji (za euvac.net). Refundowana przez NFZ szczepionka DTP dla zdrowych dzieci zawiera pełnokomórkową komponentę krztuścową, zawierającą ponad 3000 antygenów krztuśca. Gdzie możemy znaleźć bezpieczniejszy, „acelularny krztusiec” (zawierający zaledwie 1-5 antygenów)? W płatnych szczepionkach, np. Infanrix-IPV+Hib czy Tripacel.

NFZ nie stać na fundowanie powszechnie używanych na zachodzie acelularnych szczepionek zdrowym dzieciom. Te bezpieczniejsze szczepionki są refundowane w Polsce tylko tym maluchom, u których wcześniej zaobserwowano ciężkie niepożądane odczyny poszczepienne, lub tym cierpiącym na choroby neurologiczne. Wiele osób chce, by także zdrowe dzieci dostały bezpieczniejszą szczepionkę – i płaci za to. Przewrażliwione mamuśki?

Dzieci szczepi się obecnie na bardzo wiele chorób, począwszy od pierwszych godzin życia i tylko kwestie finansowe sprawiają, że lista szczepień obowiązkowych w Polsce nie jest jeszcze dłuższa. Nie wszystkim się to podoba, niektórzy wkładają mnóstwo energii w to, by wywalczyć indywidualny kalendarz szczepień, odciążający dziecko (tak, by na przykład na jednej wizycie maluch nie otrzymywał szczepionek przeciwko więcej niż 3 chorobom). Inni skupiają się na tym, by szczepionki podawane dziecku były jak najlepszej jakości (bez związków rtęci, z acelularną komponentą krztuścową) – i płacą za to. Więcej lub mniej: na Hepavax-gene TF bez Thimerosalu wystarczy 25zł w kieszeni i odrobina chęci. Jeszcze inni szczepią bez wyrzutów szczepionkami refundowanymi, uznając, że są wystarczająco bezpieczne. Uszanujmy różnice poglądów.

 

(red.)

Tekst: Chemical / bangla.pl
Please follow and like us:
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook