4 sierpnia 2021

TELEWIZYJNO FILMOWA AGENCJA PROMOCYJNO INFORMACYJNA

TUCHOLSKA OFICYNA KULTURALNA i SPOŁECZNA tokIs – press tv

SZLACHETNY DAR AMERYKAŃSKIEJ POLONII

3 min read

Polish American Cultural Institute of Minnesota przekazał tucholskiemu Domowi Dziecka prawie 6 tysięcy złotych (równowartość 1600 dolarów) – efekt zbiórki przeprowadzanej w czasie tradycyjnej polskiej wigilii w Minnesocie.

Wizyta w Powiecie Tucholskim

Reprezentanci PACIM, John Bieniek i Phylis Huston z Brooklyn Park w stanie Minessota (USA), przekazali zebrane pieniądze na ręce Dyrektor Domu Dziecka Anny Liegmann w czasie XI sesji Rady Powiatu Tucholskiego 11 września 2015r. W Powiecie Tucholskim odwiedzili oni nie tylko Dom Dziecka, ale mieli okazję zobaczyć Fojutowo i Rezerwat Przyrody Kozie Jeziorka, a także zachwycić się ekspozycją przygotowaną w Muzeum Borów Tucholskich, kupić lokalne pamiątki w Galerii BT, spróbować (i zabrać dla swoich przyjaciół) lokalne wyroby czekoladowe firmy Łuczniczka, jak też zwiedzić centrum Tucholi.

Najważniejsze są dzieci

Goście przyjęli oficjalne podziękowania Starosty Tucholskiego Michała Mroza, Przewoniczącej Rady Powiatu Małgorzaty Oller, Wiceprzewodniczącej Haliny Janowskiej-Giłka i Dyrektor Domu Dziecka Anny Liegmann, najważniejsze dla nich były jednak podziękowania wychowanków Domu Dziecka, dla których dar był przeznaczony. Zwrówno dzieci jak i darczyńcy z zadowoleniem przyjęli wstępne plany Dyrektor Domu Dziecka, by przeznaczyć niespodziewane, dodatkowe środki na wyposażenie małej siłowni.

Polish American Cultural Institute of Minnesota

PACIM jest to organizacja pozarządowa promująca polską i polonijną kulturę i tradycję, zrzeszająca ponad 400 członków. Prowadzi ona bibliotekę zawierającą ponad 5000 tytułów w języku polskim i angielskim, organizuje kursy i szkolenia poświęcone zachowaniu i promowaniu polskiej i polonijnej kultury i dziedzictwa, włączając w swoje działania ludzi o różnym pochodzeniu etnicznym. Dzięki tym działaniom możliwe jest  wzbogacenie amerykańskiego społeczeństwa o najlepsze polskie tradycje i ideały. Nasi goście należą do grona osób zarządzających  tą organizacją.

Kontakty są ważne

Od ubiegłego roku nasza placówka przyjaźni się z organizacją POLESOM, działającą w stanie Minessota, zrzeszającą dzieci polskiego pochodzenia. Założycielką i głównym działaczem tej organizacji jest Agnieszka Kamerley, której rodzice pochodzą z gminy Cekcyn. POLESOM jest z kolei partnerem PACIM, dzięki czemu możliwe było nawiązanie kontaktu z naszym Domem Dziecka.

Tradycja pomagania

Środki pozyskane dla Domu Dziecka w Tucholi są rezultatem ubiegłorocznych odwiedzin Państwa Johna Bieńka i Phylis Huston w naszej placówce. Organizacja PACIM co roku organizuje zbiórkę w czasie uroczystego, tradycyjnego polskiego obiadu wigilijnego dla zaproszonych gości. Pieniądze zebrane w zeszłym roku (1.600,00 dolarów) przekazane zostały na rzecz naszego Domu Dziecka. Informacje o ubiegłorocznej wizycie TUTAJ.

Nie tylko Tuchola…

PACIM pomaga nie tylko dzieciom z Tucholi, ale wspomaga też inne polskie placówki, w których znajdują się dzieci. W ciągu ostatnich kilku lat w tym gronie znalazły się następujące placówki: Polska Szkoła na Litwie, Ośrodek dla osób niewidomych w Laskach, Dom Dziecka w Srogościu koło Opola, placówka w Sarnowie koło Mysłowic, hospicjum dla dzieci chorych na raka w Toruniu.

______________________

Wydział Rozwoju LiFE

Please follow and like us:
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook