25 czerwca 2021

TELEWIZYJNO FILMOWA AGENCJA PROMOCYJNO INFORMACYJNA

TUCHOLSKA OFICYNA KULTURALNA i SPOŁECZNA tokIs – press tv

Szopen w stodole

2 min read

Dwudziestego września ( w piątek) od osiemnastej, słynną stodołę przy Nadleśnictwie Woziwoda, przejmuje we władanie Marszałek Województwa Kujawsko – Pomorskiego. Dzięki uprzejmości tamtejszych władz właśnie w tym miejscu odbędzie się recital muzyki Fryderyka Szopena* w którym wystąpi pan Adam Kośmieja. Koncert poprowadzi pani Dominika Matuszak. Lokalnym partnerem przedsięwzięcia (kurtuazja) jest Starostwo Powiatowe w Tucholi.

chopin

Idea piękna, choć to koncert wyłącznie dla wybrańców. Dlaczego? Publiczność musi tam dojechać, a nie każdego na to stać, bo komunikacja  w tym kierunku praktycznie nie istnieje. A cóż stało na przeszkodzie, aby to wydarzenie odbyło się w pięknej sali multimedialnej w budynku Tucholskiej Książnicy? Czyżby już nie tylko w sprawie „Pana Tadeusza” chodziło o to, aby utwory tego kalibru trafiły pod strzechy, tym razem… stodoły, a może to niechęć do naszego miasta za zbyt zdecydowane reakcje, wobec braku obwodnicy o którą mieszkańcy walczą od wieków? Hmm, a może pan Marszałek wyczuwa atmosferę przedwyborczą w tak specyficzny sposób… w lesie, przy dźwiękach wyjątkowej muzyki? Oby ten pomysł nie udzielił się zbyt szybko miejscowym „kandydatom na kandydatów”, bo nie stać nas na to! Pamięć wyborców trzeba przywracać, w nadchodzących wyborach… bardzo często w nieco „tańszy” sposób, to niesamowite, ale Oni odzyskują powoli wzrok i rozum, jednak ciągle lubią parówki.

 (mrf.)

*Zapis Chopin spotyka się znacznie częściej niż Szopen, nie znaczy to jednak, że rodzimy wariant tego nazwiska mamy uważać za osobliwy. Nikomu przecież nie przeszkadzają spolszczone nazwiska Molier, Wolter.
Forma Szopen jest znana od dawna, a sporadycznie używał jej sam kompozytor. Jest też dobrze utrwalona w naszej tradycji, np. sławny poemat C. K. Norwida nosi tytuł Fortepian Szopena.
Please follow and like us:
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook