29 lipca 2021

TELEWIZYJNO FILMOWA AGENCJA PROMOCYJNO INFORMACYJNA

TUCHOLSKA OFICYNA KULTURALNA i SPOŁECZNA tokIs – press tv

Ta podróż trwa… – promocja trzeciego almanachu Kawiarni Literackiej

5 min read

Do naszej skrzynki pocztowej trafiła niezwykła przesyłka, czekaliśmy na nią jakiś czas, opłaciło się, to książka, ALMANACH – „ Ta podróż trwa… [Przyp. MRF]

Kawiarnia Literacka w „Modraczku” nie pierwszy już raz była miejscem ważnego wydarzenia kulturalnego, które przyciągnęło zarówno osoby zaangażowane w działalność literacko-artystyczną domu kultury na bydgoskich Wyżynach, jak i niemałą publiczność. W czwartek, 9 maja 2013 r., tradycyjnie, jak każde spotkanie, o godzinie osiemnastej odbyła się promocja almanachu pt. Ta podróż trwa…, stanowiącego swego rodzaju zwieńczenie sześćdziesięciu spotkań w Kawiarni Literackiej.

 

Barbara Jendrzejewska – tucholanka, poetka i prowadząca od lat wspaniałe zjawisko – kawiarnię poetycką w Bydgoszczy w przepięknym  „Modraczku”.

Sześćdziesiąte pierwsze spotkanie to jednocześnie szósta rocznica istnienia KL, bo 10 maja 2007 r. przypadł pierwszy Czwartek Literacki w „Modraczku”. Ten kolejny, najnowszy almanach (poprzednie to: Poeci na Wyżynach, 2009 oraz Ta podróż trwa sekundy i wieki…, 2012 w formie e-booka) został wydany dzięki Stypendium Prezydenta Bydgoszczy przyznanemu Agnieszce Buzalskiej – dyrektorce Domu Kultury „Modraczek”. Tytuł jest nawiązaniem do wiersza Andrzeja Baszkowskiego, przedwcześnie zmarłego poety, który – jak wspomina we wprowadzeniu Wiesława Barbara Jendrzejewska – był tylko raz gościem „Modraczka” i miał przybyć po raz drugi, lecz już, niestety, nie zdążył… Wspomniany utwór Baszkowskiego, utrzymany w nieco egzystencjalnym tonie, znajduje się w almanachu jako wiersz bez tytułu (***Za moim oknem).

 

Publiczność zawsze dopisuje…

Jadwiga Pilarczyk z UM w imieniu Prezydenta Bydgoszczy…

Elegancko wydana publikacja w twardej oprawie zawiera utwory sześćdziesięciu poetów (i nie tylko, bo mamy również prozaików, a także miłośnika historii i kultury Indian północnoamerykańskich, znawcę poezji indiańskiej – Adama Piekarskiego). Ciekawy i miły dodatek stanowią kolorowe zdjęcia, na których mogą się rozpoznać bywalcy „Modraczka” – zarówno autorzy, jak i sympatycy tego miejsca. Całości dopełniają profesjonalne, artystyczne fotografie Marka Chełminiaka, bydgoskiego fotografika, przedstawiające znane i mniej znane zakątki naszego miasta. Wydawcami almanachu są Ewa i Jacek Stadniccy z bydgoskiego wydawnictwa „Pejzaż”.

Wśród wielu znakomitych gości była obecna Jadwiga Pilarczyk z Bydgoskiego Biura Kultury, która w imieniu Prezydenta Bydgoszczy złożyła gratulacje dyrektorce „Modraczka” Agnieszce Buzalskiej i redaktorce almanachu, Barbarze Jendrzejewskiej.

 

Prezes SAP Krzysztof Bieńkowski , Ewa i Jacek Stadniccy

Program uroczystości w „Modraczku” rozpoczął się od wystąpień i wywiadów. O swoich związkach z „Modraczkiem”, z Kawiarnią Literacką, o ludziach i atmosferze tego miejsca, wreszcie o roli poezji w swoim własnym życiu, wypowiadali się: Krzysztof Bieńkowski, prezes płockiego oddziału SAP; Jarosław Jackiewicz, poeta znany ze swojej aktywności na spotkaniach literackich w „Modraczku”; Marek Magdziarz, prezes Spółdzielni Mieszkaniowej „Budowlani”; Agnieszka Buzalska, dyrektorka „Modraczka”; Barbara Jendrzejewska, dziennikarka i poetka, główna twórczyni Kawiarni Literackiej, bez której to miejsce nie ożyłoby słowem poetyckim i nie byłoby tego święta.

 

Dwadzieścia wybranych wierszy z almanachu zostało przeczytanych przez zaproszonych na tę uroczystość, aktorów teatralnych: Katarzynę Chmarę z Łodzi i Witolda Szulca z Poznania, obecnie związanych z Bydgoszczą. Usłyszeliśmy m.in. takie utwory, jak: Komu poezja ks. Franciszka Kameckiego, Przesyłka Natalii Jendrzejewskiej, Płomień Jarosława Jakubowskiego, Biała Magnolia Krzysztofa Bieńkowskiego, Czas Wiesławy Barbary Jendrzejewskiej, ***Za moim oknem Andrzeja Baszkowskiego, Bydgoski spleen Ryszarda Częstochowskiego, Ośmiowiersz dla Kazimierza Hoffmana Jarosława Stanisława Jackiewicza.

Spotkaniu towarzyszyła muzyka, głównie standardy jazzowe, w znakomitym wykonaniu zespołu Marka Marszałka w składzie: Anna Więckowska – wokal, Marek Marszałek – saksofon, Igor Nowicki – piano, Maciej Grabowski – kontrabas, Waldemar Franczyk – perkusja. Nie zabrakło też utworów dobrze znanych, jak piosenka Czesława Niemena Pod Papugami czy muzyka z filmu Różowa Pantera. Entuzjastyczne, żywe reakcje publiczności były dla muzyków najlepszą oceną ich talentów i niewątpliwie wytrwałej pracy nad mistrzostwem wykonania.

 

Wieczór promocji almanachu Ta podróż trwa… dostarczył nie tylko możliwości obcowania z pięknem słowa poetyckiego czy dobrej muzyki, lecz i sztuki malarskiej. Źródłem tych estetycznych przeżyć była wystawa obrazów Hanny Cander, absolwentki historii sztuki na UMK w Toruniu. Na wystawie zaprezentowano prace z lat 2007–2013, m.in. pejzaże namalowane podczas pleneru Bydgoskiego Stowarzyszenia Artystycznego w Grucznie. W kolorystyce dzieł Hanny Cander zaznaczają się wpływy sztuki Wschodu, ale jej inspiracją artystyczną jest także twórczość impresjonistów (np. Augusta Renoira) i  postimpresjonistów, w szczególności Paula Gauguina.

 

Ponieważ autorka zajmowała się też tkaniem gobelinów, co wymaga intensywnych zestawień barwnych, stąd na wystawie znalazły się prace będące projektami tkanin. Wszechstronność talentu Hanny Cander przejawia się w sposobie, w jaki artystka maluje kwiaty – piwonie, słoneczniki, róże w dość realistycznej konwencji i nieco stonowanej kolorystyce, a także w tworzonych przez nią portretach i autoportretach. Szczególną uwagę widza przyciąga Autoportret artystki – akryl na płótnie, przedstawiający postać w kapeluszu z wyraźnie zaznaczonymi oczyma. Autoportret w wieczorowym szalu świadczy zarówno o umiejętności realistycznego oddania powierzchowności modelki, wiernego odtworzenia stroju, faktury tkaniny i biżuterii, lecz także uchwycenia psychologicznego rysu malowanej osoby, wyrażenia jej cech osobowości. Dzięki tej ekspozycji można prześledzić ewolucję sposobu interpretowania rzeczywistości przez artystkę w ciągu siedmiu lat.

 

Prezentacji nowego almanachu towarzyszyło wręczenie go wszystkim artystom, którzy wystąpili w Kawiarni Literackiej, udostępnienie tej wyjątkowej publikacji gościom i loteria z nagrodami. W loterii można było wylosować: książki ofiarowane przez autorów, zwłaszcza gości Kawiarni Literackiej – Ryszarda Częstochowskiego (Młode i stare), Jarosława Jackiewicza (Wilk), Barbarę Jendrzejewską (Tyle), dziesięć almanachów Ta podróż trwa… – wydanych dzięki Stypendium Prezydenta Bydgoszczy oraz  książki Christiana Manteuffla z Niemiec (Dolina Fosylii, Słone chabry) i  Marka Jastrzębia (Zaczarowana drynda i inne opowiadania). Ryszard Częstochowski, Jarosław Jackiewicz i Barbara Jendrzejewska oraz Agnieszka Buzalska mogli przeznaczyć ofiarowane książki na Loterię Poetycką dzięki przyznanemu im Stypendium Prezydenta Bydgoszczy.

 

Jak przystało na tak radosną okazję, zakończeniem był poczęstunek – goście mogli się raczyć lampką białego wina, owocami, słodyczami i jeszcze raz kontemplować piękno i żywą kolorystykę obrazów Hanny Cander. Dzięki temu kolejnemu już sukcesowi, jakim jest niewątpliwie wydanie almanachu Ta podróż trwa…, o Kawiarni Literackiej, która rozpoczyna siódmy rok działalności, w „Modraczku”, staje się głośno nie tylko w Bydgoszczy, ale i w całej Polsce, a też za Odrą.

 

Elżbieta Rogucka

 

(Materiał nadesłany, Basiu, dziękujemy!)

Please follow and like us:
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook