4 sierpnia 2021

TELEWIZYJNO FILMOWA AGENCJA PROMOCYJNO INFORMACYJNA

TUCHOLSKA OFICYNA KULTURALNA i SPOŁECZNA tokIs – press tv

To jeden z większych ciosów w kulturę naszego regionu!

3 min read

To wyjątkowo zła informacja, która nadeszła do nas ledwie wczoraj, chociaż sprawa ma dużo starsze korzenie. CAPELLA PRO MUSICA ANTIQUA właśnie zakończyła swoją działalność po bagatela… 18 latach!!!

Co się stało, dlaczego doszło do tak drastycznego kroku?

CAPELLA PRO MUSICA ANTIQUA,  to międzyszkolny, wokalno-instrumentalny zespół muzyki działający w Tucholi. W jego skład wchodzili uczniowie tucholskich szkół podstawowych i średnich, a także ich absolwenci – studenci wyższych uczelni.

Zespół powstał w 1995 roku. Jego założycielami i opiekunami artystycznymi są Marzenna i Roman Tyrańscy.
Capella w stylowych strojach, na kopiach instrumentów dawnych wykonuje muzykę średniowiecza, renesansu i baroku. W utworach można usłyszeć nietypowe, rzadko spotykane instrumenty. Obok fletów prostych – consort cornamuse, gemshorny, rauschpfeife, flet traverso, cornetto – cynk oraz instrumenty perkusyjne.
W repertuarze zespołu znajdują się czterogłosowe pieśni obyczajowe, moralizatorskie i miłosne, tańce dworskie – pavany, galiardy, branle anonimowych kompozytorów polskich, a także znanych mistrzów takich, jak Orlando di Lasso, czy Josquin des Pres.

Od siebie dodam, że wielokrotnie, osobiście rejestrowałem występy tego wyjątkowego zespołu, często w połączeniu z chórem wielogłosowym Camerata. Wstrząsające przeżycie dla każdego, kto choć trochę słyszy, ma poczucie rytmu i zamiłowania do muzyki innej od współczesnego hałasu zaklętego w pudle Volkswagena, z drewnianym spojlerem „Made in Szopa”.

Niewielu zdaje sobie sprawe z tego jak wiele czasu, pracy i wyrzeczeń trzeba włożyć w tak wyjątkowe przedsięwzięcie. Państwo Tyrańscy podołali, a ich sukcesy odnotowywaliśmy na łamach TOKiS – PRESS-u. Jednym z największych sukcesów Capelli był występ przed najważniejszymi ludźmi świata. Rzecz wydarzyła się zaledwie kilka miesięcy temu. Zespół kroczył od sukcesu, do sukcesu, znany był wszędzie z wyjątkiem… TUCHOLI!  Oczywiście nie do końca jest to prawdą, bardziej odnosi się do kompletnego lekceważenia sukcesów zespołu ze strony lokalnych mediów, które więcej czasu poświęcają rozbitym skuterom wpadającym na redakcyjne pojazdy, ofiarom skrajnej przemocy w rodzinie wzorem najbardziej poczytnych tabloidów, zamiast ratować resztki tego, co umiera w Tucholi od lat – KULTURY, tej przez wielkie „K”.

Wczoraj – 7 czerwca – w Toruniu – w roku Mikołaja Kopernika!! Koncert na zakończenie Konferencji Kopernikańskiej w ramach Święta Województwa Kujawsko – Pomorskiego. Koncertem przy pomniku Mikołaja Kopernika, po 18 latach istnienia, zespół zakończył swoją działalność… [Mat. https://www.facebook.com/profile.php?id=100002583767562]

Być może społeczeństwo w większości zobojętniało na to jedno zwięźle brzmiące słowo, wobec medialnej sieczki, której usilnie dostarcza nam „telewizornia”, spełniająca konkretne zadanie, dalekie od wmawianej nam „misji”. Sytuacja jawi się tragiczną i to w skali kraju, a nie doszło dzięki Bogu do kolejnego rozbioru… jeszcze.

Fenomen? Lata lenistwa i ociężałości mentalnej, właśnie zbiera żniwo. CAPELLA PRO MUSICA ANTIQUA zmieniała sytuację dając możliwość obcowania z czymś wyjątkowym, profesjonalnym i unikalnym w skali kraju.

Zwykle, kiedy dochodzi do podobnych skrajności, rodzą się domysły, że sprawa rozbija się finanse. Otóż nie, z rozmowy z szefową zespołu wynika, że nie było to przeszkodą, raczej… obojętność!!!

Przerażające i kompletnie niezrozumiałe dla tej grupy fanów, która tak tłumnie przybywała do tucholskich świątyń i nie tylko, aby… właśnie, posłuchać Capelli i jej kapitalnego, niezwykle starannie dobranego repertuaru.

Cóż można dodać prócz banalnie brzmiącego „szkoda”? Wielu mocniejszych słów, mnie nasuwa się tylko jedno…, Capellę dobiła – obojętność, dokładnie taka sama, która bojkotuje każdą inicjatywę, wybiegającą o krok przed idiotyczną, proceduralną, mentalną i polityczną sztampę, którą firmuje ktoś z polotem, pozostając dalekim od wszelakich układów.

Wstydźcie się kulturalni analfabeci, właśnie straciliście jedną z najbardziej rozpoznawalnych wizytówek Tucholi.

Zmienicie to?

Wątpię.

(MRF)

Wykorzystano materiały: https://www.facebook.com/profile.php?id=100002583767562http://www.capella.tuchola.pl/

Please follow and like us:
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook