18 maja 2021

TELEWIZYJNO FILMOWA AGENCJA PROMOCYJNO INFORMACYJNA

TUCHOLSKA OFICYNA KULTURALNA i SPOŁECZNA tokIs – press tv

TOKiS w Moskwie

2 min read

Moskwę odwiedził nasz redakcyjny kolega Włodek Malinowski, i to dzięki niemu możemy obejrzeć najnowsze fotografie z tego pięknego miasta. Włodek zdradził nam, że spędził w Moskwie prawie dwa tygodnie, a my już przygotowujemy się do obszernego wywiadu w którym poznamy wszystkie szczegóły tej niezwykłej podróży.

Moskwa, stolica Rosji z ponad 10 milionami mieszkańców jest jednym z największych miast świata. Przez całe stulecia była wielkim ośrodkiem kultury ogólnorosyjskiej, była też symbolem imperium radzieckiego. Należy do najciekawszych ośrodków turystycznych Europy.

Fot. Włodzimierz Malinowski

Miasto leży w samym środku Niziny Wschodnioeuropejskiej, w szerokiej i płytkiej dolinie rzeki Moskwy. Założone około 1147 roku, jako osada w księstwie włodzimiersko-suzdalskim miasto szybko stało się ważnym ośrodkiem, czemu sprzyjało położenie nad rzeką Moskwą i połączenie przez Wołgę z Morzami Bałtyckim i Kaspijskim. Od XVIII do XV wieku Moskwa znajdowała się pod kontrolą Tatarów, a po ich wyparciu stała się stolicą księstwa Moskiewskiego, a później Wielkiego Księstwa Moskiewskiego. W 1712 r. car Piotr I przeniósł stolicę do Petersburga, ale Moskwa pozostała nadal ważnym centrum kulturalnym. W okresie napoleońskim prawie całe miasto zniszczył pożar, jednak wkrótce zostało odbudowane. W XVIII i XIX w. miasto szybko się rozwijało. Po rewolucji październikowej Moskwa ponownie uzyskała status stolicy.

Miasto zbudowane zostało na planie koncentrycznym, w samym centrum miasta znajduje się Kreml, a wokół niego promieniście rozchodzą się dzielnice przecięte kolistymi obwodnicami śródmiejskimi. Obecny wygląd Moskwy jest w znacznym stopniu wynikiem wielkiej przebudowy miasta, w latach stalinowskich. Wyburzono wówczas wiele zabytkowych budynków, w tym ponad połowę świątyń, a wybudowano siedem monumentalnych drapaczy chmur w stylu określanym „ gotykiem Stalina”.

Moskwa jest największym w kraju węzłem kolejowym, żeglugi śródlądowej komunikacji lotniczej. Posiada dziewięć dworców kolejowych, trzy wielkie porty i cztery lotniska – największe z nich Szeremietiewo. Transport w obrębie miasta zapewnia rozbudowany system komunikacji zbiorowej (autobusy, tramwaje, trolejbusy, metro). Moskiewskie metro czynne od 1935r. jest arcydziełem architektury, stacje metra w centrum miasta są bogato zdobione.

cdn

frymarkt

Fot. Włodek Malinowski

Please follow and like us:
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook