28 lipca 2021

TELEWIZYJNO FILMOWA AGENCJA PROMOCYJNO INFORMACYJNA

TUCHOLSKA OFICYNA KULTURALNA i SPOŁECZNA tokIs – press tv

Trujące powietrze nad Polską. Odnotowano kilkukrotne przekroczenie stężenia ozonu w powietrzu

2 min read

Ostatnie gorące i suche dni sprawiły, że w wielu regionach naszego kraju – zwłaszcza na południu, wschodzie oraz w centrum powietrze zostało zanieczyszczone groźnymi gazami, głównie ozonem. Sytuacja jest tak trudna, że mieszkańcom zalecono pozostawanie w domach do czasu poprawy.


Najgorzej na Podkarpaciu i Lubelszczyźnie

Na podstawie informacji przekazanych przez Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Rzeszowie, Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego wydało specjalne ostrzeżenia dla mieszkańców województwa podkarpackiego przed utrzymującym się znacznym przekroczeniem stężenia ozonu w powietrzu. W wielu punktach pomiarowych, wartość ta była nawet dwukrotnie wyższa niż normalnie powinna o tej porze roku. Najgorzej jest w centrum Rzeszowa, gdzie w piątek, 9 sierpnia, pomiar ozonu wyniósł ponad 200 mikrogramów na metr sześcienny, co jest już wartością wręcz rekordową. Wcale nie lepsza sytuacja panuje w województwie lubelskim i na wschodzie małopolskiego – tam jego stężenie dochodzi do 250 µg/m3. We wszystkich tych przypadkach przyczyną utrzymującego się tak wysokiego poziomu ozonu w powietrzu jest zupełny brak opadów, słaby wiatr oraz wysoka temperatura. W Rzeszowie nie padało już praktycznie od miesiąca.

Niebezpiecznie także na Śląsku oraz w centrum

Z podobnymi problemami walczyli ostatnio także mieszkańcy województw: śląskiego, mazowieckiego i świętokrzyskiego. Choć we wszystkich tych regionach sytuacja poprawiła się w wyniku ostatnich opadów, również i tam przed tygodniem padły rekordowo wysokie stężenia ozonu. Stan ostrzegawczy utrzymuje się nadal w większości powiatów w województwie śląskim, a także w rejonie Warszawy, Kielc oraz w powiatach: piotrkowskim, bełchatowskim, pajęczańskim, wieluńskim, sieradzkim i łaskim. Na przykład w Piotrkowie Trybunalskim na stacji pomiarowej na ulicy Belzackiej w dn. 08.08.2013 r. stężenie ozonu w powietrzu wyniosło 180 mikrogramów na metr sześcienny (poziom normalny wynosi ok. 130 µg/m3), a żeby przekroczyć stan alarmowy musiałby wynieść 240 µg/m3.

Ozon groźny dla człowieka

Polskie wydziały monitoringu środowiska przyjmują dwa poziomy ostrzeżenia przed wysokim stężeniem ozonu w powietrzu: Jeden to poziom informowania o możliwości przekroczenia stanu alarmowego, a drugi to stan alarmowy. W większości województw przekroczony został ten pierwszy. Ozon może być niebezpieczny dla człowieka, w przypadku pierwszego stopnia ostrzeżenia powinniśmy ograniczyć przebywanie na zewnątrz, zwłaszcza w trakcie upałów, zmniejszyć aktywność fizyczną i powstrzymać sie od wietrzenia mieszkań. Na powietrzu nie powinny przebywać dzieci oraz osoby zmagające się z chorobami układu oddechowego. Sytuację może uratować jedynie deszcz, a tego, zwłaszcza na południowym wschodzie w najbliższych dniach będzie niewiele.

O stanie powietrza w naszym województwie informacji nie ma.

(red.)

Materiały prasowe

http://krolowa-superstar.blog.pl

Fot. TOKiS – PRESS

Please follow and like us:
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook