4 sierpnia 2021

TELEWIZYJNO FILMOWA AGENCJA PROMOCYJNO INFORMACYJNA

TUCHOLSKA OFICYNA KULTURALNA i SPOŁECZNA tokIs – press tv

TUCHOLA: Debatowano o dopalaczach i narkotykach (film i galeria)

4 min read

W Książnicy Biblioteki Miejskiej w Tucholi odbyła się  kolejna debata społeczna zorganizowana przez tucholskich policjantów. Tym razem tematem przewodnim była szkodliwość narkotyków i dopalaczy. Spotkanie, pod nazwą: „Narkotyki, dopalacze – droga donikąd” zostało zorganizowane przy współudziale Starostwa Powiatowego i Powiatowego Inspektora Sanitarnego.

Założeniem, zorganizowanej przez tucholską Policję debaty pod hasłem „Razem dbamy o 13254092_1632775787046589_429025441716385192_n.jpgbezpieczeństwo”, było  podniesienie świadomości społecznej w zakresie zagrożeń, jakie niosą ze sobą narkotyki i dopalacze, a także kształtowanie wśród dzieci i młodzieży właściwych postaw oraz umiejętności spędzania wolnego czasu.

W spotkaniu wzięli udział uczniowie szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych powiatu tucholskiego, nauczyciele, 13256138_1632775783713256_5585221083720756838_n.jpgpedagodzy oraz zarządzający placówkami oświatowymi. Wśród audytorium znalazły się też osoby z placówek opiekuńczych, przedstawiciele władz samorządowych oraz służby zdrowia.
Swoje spostrzeżenia młodzi ludzie mogli wymienić m.in. z przedstawicielami Komendy Powiatowej Policji w Tucholi nadkom. Wiesławem Gapą – z-cą komendanta oraz mł. asp. Sylwestrem Suchomskim, Państwowej Inspekcji Sanitarnej Justyną Szulc i Martą Redlarską, a także zajmującymi się terapią osób uzależnionych z Eko Szkoły Życia w Wandzinie psycholog Agatą Kaczmarek – Gąsior oraz terapeutą Andrzejem Maślak.

Debata rozpoczęła się przypomnieniem wniosków z ostatniego spotkania poruszającego tę tematykę, które odbyło się w lipcu ubiegłego roku. Nie zabrakło informacji na temat przestępczości narkotykowej na terenie powiatu oraz odpowiedzialności karnej z ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii. Następnie, przedstawiono krótkie prezentacje na temat zagrożenia, jakie niosą za sobą dopalacze oraz skali zjawiska ich zatruciem.

Bardzo dobry wstęp do dyskusji stanowiło wystąpienie terapeutów z ośrodka dla osób uzależnionych Eko Szkoła Życia w Wandzinie. Młodzi ludzie mogli „z pierwszej ręki” dowiedzieć się o mechanizmach i czynnikach doprowadzających do uzależnienia, a także gdzie szukać w takich wypadkach pomocy. Po wystąpieniach ekspertów nastąpiła dyskusja. Najwięcej pytań ze strony młodzieży dotyczyło kwestii prawnych. Wskazano również, że w dalszym ciągu potrzebna jest profilaktyka w tym temacie, a także spotkania z osobami zajmującymi się terapią uzależnień oraz samymi uzależnionymi, którym udało się wyjść z nałogu.
Na zakończenie goście z Eko Szkoły Życia zwrócili uwagę na to, aby nie pozostawać obojętnym, kiedy wiemy, że ktoś z naszego otoczenia sięga po tego rodzaju środki, bowiem „będąc bierni nie jesteśmy aktywni”.

Założeniem zorganizowanej przez tucholską Policję debaty pod hasłem „Razem dbamy o bezpieczeństwo” było podniesienie świadomości społecznej w zakresie zagrożeń jakie niosą ze sobą narkotyki i dopalacze, a także kształtowanie wśród dzieci i młodzieży właściwych postaw oraz umiejętności spędzania wolnego czasu.

W spotkaniu wzięli udział uczniowie szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych powiatu tucholskiego, nauczyciele, pedagodzy oraz zarządzający placówkami oświatowymi. Wśród audytorium znalazły się też osoby z placówek opiekuńczych, przedstawiciele władz samorządowych oraz służby zdrowia.

Swoje spostrzeżenia młodzi ludzie mogli wymienić m.in. z przedstawicielami Komendy Powiatowej Policji w Tucholi nadkom. Wiesławem Gapą – z-cą komendanta oraz mł. asp. Sylwestrem Suchomskim, Państwowej Inspekcji Sanitarnej Justyną Szulc i Martą Redlarską, a także zajmującymi się terapią osób uzależnionych z Eko Szkoły Życia w Wandzinie psycholog Agatą Kaczmarek – Gąsior oraz terapeutą Andrzejem Maślak.

Debata została rozpoczęta przypomnieniem wniosków z ostatniego spotkania poruszającego tą tematykę, które odbyło się w lipcu ub. r. Nie zabrakło też informacji na temat przestępczości narkotykowej na terenie powiatu  oraz odpowiedzialności karnej z ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii. Następnie przedstawiono krótkie prezentacje na temat zagrożenia jakie niosą za sobą dopalacze oraz skali zjawiska ich zatruciem.

Bardzo dobry wstęp do dyskusji stanowiło wystąpienie terapeutów z ośrodka dla osób uzależnionych Eko Szkoła Życia w Wandzinie. Młodzi ludzie mogli „z pierwszej ręki” dowiedzieć się o mechanizmach i czynnikach doprowadzających do uzależnienia oraz gdzie szukać w takich wypadkach pomocy. Po wystąpieniach ekspertów nastąpiła dyskusja. Najwięcej pytań ze strony młodzieży dotyczyło kwestii prawnych. Wskazano również, że w dalszym ciągu potrzebna jest profilaktyka w tym temacie, a także spotkania z osobami zajmującymi się terapią uzależnień oraz samymi uzależnionymi, którym udało się wyjść z nałogu.

Na zakończenie goście z Eko szkoły Życia zwrócili uwagę na to, aby nie pozostawać obojętnym, kiedy wiemy, że ktoś z naszego otoczenia sięga po tego rodzaju środki, bowiem „będąc bierni nie jesteśmy aktywni”.

____________________

 KPP Tuchola

Mat. filmowe i fotograficzne: TOKiS – PRESS

Relacja również w: Facebook

Please follow and like us:
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook