24 lipca 2021

TELEWIZYJNO FILMOWA AGENCJA PROMOCYJNO INFORMACYJNA

TUCHOLSKA OFICYNA KULTURALNA i SPOŁECZNA tokIs – press tv

Tucholski poeta Kazimierz Rink był gościem Ewy Dąbskiej w popularnej audycji Radia PiK

3 min read

Oczywiście pocztą pantoflową dowiedzieliśmy się o tym, że w środowy wieczór będziemy mogli wysłuchać audycji „Wieczorne spotkania” red. Ewy Dąbskiej z udziałem tucholskiego poety Kazimierza Rinka. Główny bohater spotkania, z właściwą sobie skromnością nie zdradził nam tego, co będzie wiodącym tematem tej niezwykle ciekawej audycji. Mogliśmy się tego tylko domyślać.

O Kazimierzu Rinku opowiadać można godzinami, o jego dokonaniach, udanych przedsięwzięciach, czy cyklach ciekawych audycji,

Znalezione obrazy dla zapytania rink tuchola tokisktórych był autorem lub współautorem. Jednak w świadomości tucholan zawsze kojarzony jest ze słowem, tym najpiękniejszym, bo zaklętym w strofach.

Audycja podzielona została na trzy części. W pierwszej, gospodyni programu bardzo zręcznie nawiązała do przeszłości poety, który od lat bardzo mocno związany był ze słowem. Kazimierz Rink, jak zawsze, uwiódł słuchaczy nie tylko barwą głosu, ale również bardzo sprawnie przypomniał swoje dokonania na niwie teatru wplątując w nie mnóstwo anegdot. Wspomniał o grupie teatralnej – Scena Klubowa”, o tucholskich „Czwartkach Literackich, które organizowane były w naszej słynnej „Basztowej”, a która już za chwilę zakończy swoją działalność, po wielu latach. Niepowetowana strata.

Oczywistością było wspomnienie o słynnych „Chojnickich Nocach Poetów”, które od lat przyciągają wielkie rzesze miłośników poezji  i tzw. piosenek z tekstem.

W drugiej części spotkania królowało niepodzielnie kino, ściślej… film. Kazimierz Rink przypomniał fakt, że Tuchola od ponad czternastu lat pozbawiona jest kina, a to istniejące w świadomości mieszkańców Tucholi wpierw jako „MIR”, później zmieniono jego nazwę, na „Sokół”, stało się centrum skupiającym miłośników dobrego i wartościowego filmu. Klub dyskusyjny był tylko następstwem pasji ponad pięciuset osób!

Pasja przeminęła wraz z kinem, które spłonęło i nikt nawet nie pomyślał o tym, aby je reaktywować, zgodnie z wymogami współczesności. Wielka, niepowetowana strata i kompromitacja wszystkich kolejnych władz miasta, teraz usłyszała o tym cała Polska!

W trzeciej części…, rozmówców zajęła poezja tucholskiego autora. Kazimierz Rink przypomniał swoją poetycką drogę od chwili wczesnej młodości, poprzez bardzo ważny epizod w Jego życiu związany z Ernestem Bryllem, który jako jeden z wielu ukształtował współczesny warsztat pisarski poety.

Poezja całkowicie pochłonęła Rinka, co przełożyło się na wiele tomów wierszy. To poezja niezwykle skomplikowana i rozwinięta,  przez to wyjątkowa i piękna. Co ważne, autor tak silnie związany z Borami nie ukrywa tego, że pozostaje wierny tej ziemi, choć bez większego trudu mógł zrobić karierę w większych ośrodkach. Wybrał Tucholę, z nią związał swoje losy. Czy poprzez pryzmat poezji, został dostrzeżony?  Z pewnością, ale nie do końca doceniony, to wyjątkowo trafna puenta prowadzącej audycję.

Rink, to instytucja kulturalna, silnie związany z treściami autorów wielkich i uznanych, czy do końca zrozumianych? Można mieć wątpliwości.

Na zakończenie audycji poeta recytował wybrane, swoje wiersze, jak zawsze, wykorzystał wszystkie umiejętności recytatorskie, które ćwiczył latami. Puenty jego wierszy z zastosowaniem wymownej pauzy, dopełniły całości.

W świecie beznamiętnej tandety, ta audycja była prawdziwą perełką, której wysłuchaliśmy z przyjemnością.

Kazimierz Rink – poeta, publicysta, recenzent, działacz kultury, laureat, a potem juror ogólnopolskich konkursów recytatorskich. Mieszka w Tucholi. Założył grupę teatralną „Scena Klubowa”, stworzył tucholskie „Czwartki Literackie”, jest także współinicjatorem, scenarzystą i gospodarzem sierpniowych „Chojnickich Nocy Poetów”. Od ponad 40 lat czynnie związany z Polską Federacją Dyskusyjnych Klubów Filmowych. Jako poeta zadebiutował w kwartalniku regionalnym „Tucholanin”. Wydał wiele tomów wierszy, m.in. „Nasze małe wieczności”, Rozmowa o wschodzie słońca” czy „Cień Andromedy”. Jest laureatem Nagrody Literackiej im. Ryszarda Milczewskiego – Bruna. Członek Związku Literatów Polskich.

 _________________

(red.)

Please follow and like us:
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook