31 lipca 2021

TELEWIZYJNO FILMOWA AGENCJA PROMOCYJNO INFORMACYJNA

TUCHOLSKA OFICYNA KULTURALNA i SPOŁECZNA tokIs – press tv

Uroczysta sesja sejmiku w Bydgoszczy

2 min read

W czwartek (7 czerwca) w Bydgoszczy odbyły się oficjalne uroczystości Święta Województwa. W programie znalazły się sesja sejmiku województwa w Auli Copernicanum Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego, msza św. w intencji regionu i jego mieszkańców oraz koncert „Quo Vadis Domine” w bazylice św. Wincentego à Paulo.

Oficjalne obchody Święta Województwa, które w tym roku odbyły się w Bydgoszczy, przypadają 7 czerwca, czyli w dniu, w którym patron województwa, św. Jana Paweł II, przed laty odwiedził Bydgoszcz, Toruń i Włocławek. Dlatego, co roku, po kolei w tych miastach organizujemy uroczystą sesję sejmiku województwa – mówi marszałek Piotr Całbecki.

 

Podczas sesji trzy bydgoszczanki Aleksandra Kaszubowska, Aniela Kuźmicka i Helena Steltman, urodzone w latach 1917-18, odebrały wybite specjalnie z okazji stulecia odzyskania niepodległości medale Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis. Są to kolejne osoby, sięgające pamięcią pierwszych lat restytucji odrodzonego państwa polskiego, które uhonorowaliśmy z okazji stulecia odzyskania niepodległości. Rówieśników niepodległej gościliśmy już podczas kwietniowej sesji sejmiku.

 

Biogramy odznaczonych

 

Podczas sesji wręczono także nagrody Stella Copernicana Cuiaviae et Pomeraniae dla Oddziału Bydgosko-Toruńskiego Stowarzyszenia Twórców Ludowych i Oddziału Wojewódzkiego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Cztery szkoły z regionu: Zespół Szkół nr 1 im. Anny Wazówny w Golubiu-Dobrzyniu, Szkoła Podstawowa im. Królewny Anny Wazówny w Gorczenicy (powiat brodnicki), Szkoła Podstawowa nr 19 im. Ks. Stefana Wincentego Frelichowskiego w Toruniu oraz Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 6 im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich w Bydgoszczy, a także Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy i Fundacja Wiatrak otrzymały symboliczne insygnia województwa. Zgromadzeni goście wysłuchali również wykładu dr. hab. Zdzisława Biegańskiego z UKW  „Kujawy i Pomorze w okresie odbudowy Państwa Polskiego (1918-1920)”.

 

 

Mszę świętą w intencji regionu i jego mieszkańców celebrował biskup Jan Tyrawa. Tuż po niej w bazylice odbył się koncert Piotra Rubika „Quo Vadis Domine”. Zabrzmiały najpopularniejsze pieśni z oratoriów i innych dzieł kompozytora, w tym oratorium „Santo Subito”, poświęcone pamięci Jana Pawła II. Wystąpili między innymi Mateusz Ziółko, Marta Moszczyńska i Zofia Nowakowska.

 

Oficjalne obchody Święta Województwa zainaugurował przejazd „Pociągu papieskiego” z Torunia do Bydgoszczy. Przed sesją radni województwa zwiedzali rozbudowany i zmodernizowany Wojewódzki Szpital Dziecięcy w Bydgoszczy. Więcej o inwestycjach w placówce w materiale: „Finisz inwestycji w Wojewódzkim Szpitalu Dziecięcym„.


(red.)

kujawsko-pomorskie.pl

Ingerencja w fotografię tytułową – TOKiS – PRESS

Please follow and like us:
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook