25 czerwca 2021

TELEWIZYJNO FILMOWA AGENCJA PROMOCYJNO INFORMACYJNA

TUCHOLSKA OFICYNA KULTURALNA i SPOŁECZNA tokIs – press tv

Uwaga! Idiota za kierownicą!

2 min read

babcia_03Prawo o ruchu drogowym powinno zostać znowelizowane o nowy znak ostrzegawczy, dokładnie taki, jak w tytule tego tekstu. Skąd ten pomysł?

W ubiegłym roku przeprowadziłem wywiad z panem Komendantem Straży Gminnej w Kęsowie. Jedno z pytań, które zadałem było to, które dotyczyło kierowców, którzy rażąco przekraczali prędkość w maleńkiej, uroczej wsi – Żalno. W odpowiedzi usłyszałem 161 km/h. To już przeszłość, mamy nowy rekord!

Niechlubny rekord został pobity 14 kwietnia tego roku. Kierujący oplem w Żalnie jechał z prędkością 162 km/h. Całkowita droga hamowania w takim przypadku to około 200 m. Sekunda – czyli przybliżony czas reakcji kierującego na kryzysową sytuację na drodze – przy tej prędkości daje odległość około 45 metrów. Czyli, jeśli np. pieszy pojawia się nagle na drodze w odległości około 50 m od pojazdu, to zostaje uderzony przez pojazd praktycznie jeszcze niehamujący – kierowca nie ma szans na jakąkolwiek reakcję, a pieszy nie ma jakichkolwiek szans na przeżycie. Na drodze mogło się stać wszystko – wybiegnięcie człowieka albo zwierzęcia, próba wyjazdu innego pojazdu na drogę wojewódzką, większa nierówność nawierzchni drogi – byłaby tragedia, szczególnie biorąc pod uwagę bezpośrednie sąsiedztwo budynków na tym odcinku drogi. W tym roku to już 19 osoba, która przy ograniczeniu 50 km/h przekroczyła 100 km/h.

Szokujące? Zapewne, jednak w takich przypadkach zastanawiam się wyłącznie nad jednym…, dlaczego ludzie tak ryzykują? Dla kilku minut? To absurd, pierwsze skrzyżowanie wyhamuje każdy pojazd. Ktoś, kto właśnie został wyprzedzony przez pirata drogowego dogoni go bez trudu, jak się uprze, to nawet motorowerem.

Strażnicy z Kęsowa błyskawicznie ustalili sprawcę. Uruchomiono procedury wyjaśniające w sprawie o wykroczenie. Kierowcy grozi 500 zł mandatu i 10 pkt karnych. Pierwsza ocena? Prawo jest zbyt liberalne wobec potencjalnych bandytów. Podobny wybryk powinien zostać ukarany tylko w jeden sposób – utratą prawa jazdy na zawsze.

Czy nałożony na sprawcę mandat karny nauczy go czegoś? Śmiem wątpić, kary powinny być dotkliwsze.

 

Mariusz R.Fryckowski

 

Na podstawie materiałów powierzonych.

 

Please follow and like us:
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook