14 czerwca 2021

TELEWIZYJNO FILMOWA AGENCJA PROMOCYJNO INFORMACYJNA

TUCHOLSKA OFICYNA KULTURALNA i SPOŁECZNA tokIs – press tv

UWAGA! Od najbliższego poniedziałku nastąpi zmiana ruchu drogowego w Tucholi!

4 min read

Jak powszechnie wiadomo w Tucholi trwają drogowe wykopki, postępują one w tempie żółwia, któremu amputowano przynajmniej dwie łapy,od najbliższego poniedziałku będzie jeszcze ciekawiej. Swoisty test cierpliwości kierowców i mieszkańców trwa nadal. Pytanie, komu szybciej „puszczą” nerwy?

A tym czasem ZDW w Bydgoszczy, jakby nigdy nic publikuje wielce optymistyczną notatkę,która zapewne ma służyć uspokojeniu nastrojów. Tylko czyich?

Trwa kompleksowa przebudowa drogi wojewódzkiej nr 240 Świecie-Tuchola. W poniedziałek (9 lipca)  wprowadzony zostanie objazd na terenie Tucholi. Ograniczenie ruchu na ul. Warszawskiej i Cegielnianej pozwoli szybciej realizować prace.

Modernizowane są odcinki od Tucholi do Bysławia (13 km) i z miejscowości Polski Konopat do węzła na S5 (3 km). Na trasie w związku z prowadzonymi robotami odcinkowo ruch odbywa się wahadłowo, kierowany jest za pomocą sygnalizacji świetlnych  lub  przy udziale pracowników wykonawcy robót. Od poniedziałku (9 lipca) wprowadzone zostaną kolejne zmiany w organizacji ruchu.

Ruch na ulicach Cegielnianej i Warszawskiej w Tucholi zostanie ograniczony. Zapewniony będzie jedynie dojazd do posesji dla mieszkańców i służb komunalnych. Ciężarówki zostaną skierowane  drogą DW nr 241 do Sępólna Krajeńskiego, a następnie z wykorzystaniem dróg nr 25 i 22 do Chojnic. Z kolei pojazdy o masie do 3,5 tony będą kierowane przez centrum miasta (ulicami Świecką i Nowodworskiego).

Objazd został uzgodniony m.in. z:

  • – Policją
  • – Samorządem lokalnym
  • – Innymi zarządcami dróg

O zmianach poinformowaliśmy inspekcję transportu drogowego. Ograniczenie ruchu na ul. Warszawskiej i Cegielnianej pozwoli szybciej realizować prace. Jest to bardzo istotne, ponieważ w trakcie tej dużej inwestycji wykonawca realizuje szereg prac dodatkowych. Poza tym roboty są koordynowane z zarządcami innych podziemnych sieci. Zakończenie podstawowych prac 240 planowane jest do końca roku.

Obecnie na drodze nr 240 trwają m.in. prace związane z budową obejścia Płazowa, korektą łuków pionowych, poszerzeniami nawierzchni jezdni drogi, układaniem warstwy wyrównawczej bitumicznej na odcinku pozamiejskim oraz budową ciągu pieszo-rowerowego. Latem rozpoczną się również remonty obiektu mostowego w Rudzkim Młynie i budowa kładki. Pod koniec lipca wykonawca zamierza zapewnić przejezdność na obwodnicy Płazowa. Zostanie na nią skierowany cały ruch co pozwoli wyremontować stary przebieg  drogi. W Tucholi kontynuowane są  prace na ulicach Cegielnianej, Świeckiej i Warszawskiej Wymieniamy odcinki wodociągu, przebudowujemy sieci podziemne oraz budujemy nową konstrukcję drogi. Ulice zyskują lepsze odwodnienie i nowoczesne oświetlenie ledowe.

Po zakończeniu inwestycji jezdnia na całym odcinku będzie wzmocniona i otrzyma szerokość 7 metrów. Rowerzyści i piesi będą mieli do dyspozycji bezpieczną ścieżkę. Separacja  pojazdów i innych uczestników  ruchu to najlepszy sposób na zdecydowane ograniczenie liczby wypadków. Inwestycja wiąże się poza tym  z przebudową kilkunastu przepustów, zatok autobusowych, miejsc postojowych i  chodników. W Płazowie przy nowym odcinku drogi powstaną dodatkowe miejsca parkingowe dla samochodów osobowych, a także punkt do kontroli i ważenia ciężarówek.

W ostatnich latach na drogach wojewódzkich w okolicach Tucholi zrealizowano szereg innych zadań. Przebudowane zostały mosty w Tucholi, Legbądzie i Motylu, odnowione zostały nawierzchnie m.in. pomiędzy Silnem i Bladowem oraz w Gostycynie, a w Żalnie i Kiełpinie zbudowaliśmy chodniki. Powstaje też dokumentacja niezbędna do przebudowy drogi nr 241 pomiędzy Tuchola i Sępólnem Krajeńskim.

Inwestycja w liczbach:

– Koszt prac – 72 mln zł

– Długość modernizowanego odcinka – 16,5 km

***

Krótki komentarz.

To już są jawne kpiny, zmiany w ruchu skonsultowane z trzema instytucjami,ale zdaje się kompletnie zapomniano o stronie społecznej, ściślej mieszkańcach ulic, przy których od poniedziałku rozpocznie się prawdziwe piekło. Efektem tych zmian będą zdarzenia drogowe z udziałem kierowców, pieszych i rowerzystów.

Warto też zwrócić uwagę na to, że autor notatki nawet nie fatyguje się podać daty zakończenia chaosu, który zapanuje na być może, kolejnych kilka miesięcy.  Można odnieść wrażenie, że wszystko jest w porządku, niestety, nie jest. Nie ma też najmniejszej wzmianki o zamknięciu ruchu z Rudzkiego Mostu do Cekcyna, ponownie, nikt nic nie wie? Czy brak informacji, to celowe manipulowanie ludźmi? Ci każdego dnia ponoszą straty finansowe w wyniku opieszałości wykonujących zadania i nie ma na to najmniejszego wytłumaczenia. To zwyczajny skandal! W normalnym kraju posypałyby się już pozwy sądowe, niestety, nawet i w tej branży trwa kryzys, z którego korzystają wszyscy spryciarze, ale wszystko do czasu…, ktoś nam wszystkim za to zapłaci i to słono.

I tak właściwie cała nadzieja w tucholskich policjantach, że skierują do służby więcej patroli, które zapanują na tym rozgardiaszem.


(red.)

Mat. ZDW w Bydgoszczy.

Please follow and like us:
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook