4 sierpnia 2021

TELEWIZYJNO FILMOWA AGENCJA PROMOCYJNO INFORMACYJNA

TUCHOLSKA OFICYNA KULTURALNA i SPOŁECZNA tokIs – press tv

Uwaga rolnicy, jest nędzny tort do podziału!

2 min read

ARiMR do tej chwili wypłaciła ponad 10 mld złotych w ramach ubiegłorocznych dopłat bezpośrednich. Teraz wystarczy odrobina cierpliwości, pieniądze już płyną na Wasze konta! Będzie tego tyle, że z biedą wystarczy na starego VW Golfa.

Ponad 10 miliardów złotych wypłaciła dotychczas Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w ramach zeszłorocznych dopłat bezpośrednich. Środki będą przesyłane na konta beneficjentów jeszcze do połowy roku. Łącznie będzie to ponad 14,5 miliarda.

Wiceminister rolnictwa Ryszard Zarudzki przypomina, że wszyscy rolnicy mogli liczyć na 70-procentowe zaliczki na poczet dopłat. Teraz trwa zaś wypłata pozostałej części należnej kwoty.

– W świat idzie informacja o miliardach wypłacanych rolnikom. Tymczasem dla 800 tysięcy gospodarstw ta kwota wynosi do 5 tysięcy złotych. Dzięki dopłatom rolnik rekompensuje sobie słabszy sezon, a konsument może kupić żywność po rozsądnej cenie – wyjaśnia wiceminister.

Dopłaty bezpośrednie umożliwiają rolnikom nie tylko inwestycje w sprzęt. Są też mechanizmem stabilizującym opłacalność produkcji – tłumaczy Zarudzki. – Produkcja rolna jest nieprzewidywalna. Pojawiają się zawirowania pogody, plony są różne, czasem też regulacje nie są najbardziej korzystne. Dopłatami można w pewnym stopniu to rekompensować. No i do tego żywność ma rozsądną cenę w oczach nabywającego – dodaje.

W przyszłym miesiącu Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa rozpocznie nabór na tegoroczne dopłaty.


(red.)

Źródło: niemiecki portal dla Polaków – onet.pl

Please follow and like us:
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook