13 czerwca 2021

TELEWIZYJNO FILMOWA AGENCJA PROMOCYJNO INFORMACYJNA

TUCHOLSKA OFICYNA KULTURALNA i SPOŁECZNA tokIs – press tv

V Bydgoski Orszak Trzech Króli jednym z największych w KRAJU!

2 min read

V Bydgoski Orszak Trzech Króli rozpoczął się Mszą św. o godz. 11.00 w kościele O.O. Jezuitów ( Plac Kościeleckich ), pod przewodnictwem ordynariusza diecezji bydgoskiej ks. bp Jana Tyrawy.

Orszak wyruszył sprzed kościoła o godz. 12.15 i przeszedł ulicami: Bernardyńską, Zbożowy Rynek, Toruńską do Hali Sportowo-Widowiskowej Łuczniczka.

Orszaki wrastają w świąteczny kalendarz. W styczniu przeszły ulicami 644 miejscowości w Polsce i 16 na świecie. Bydgoski orszak jest jednym z największych w kraju. W ubiegłym roku za królami podążyło 15 tys. uczestników, a wspólne kolędowanie transmitowała ogólnopolska telewizja.

Hasłem tegorocznych orszaków w całej Polsce były słowa „Bóg Jest Dla Wszystkich”. Organizatorzy chcieli  przypomnieć, że Bóg przyszedł na świat aby odkupić każdego człowieka, niezależnie od koloru skóry, wieku, poglądów czy światopoglądu. W tym roku trzej królowie, reprezentowali zwyczajowo trzy kontynenty i trzy pokolenia. Pierwszy Król jest młodzieńcem, który dopiero rozpoczął swoją drogę w dorosłość. Drugi Król jest mężczyzną w sile wieku, który reprezentował mężów i ojców. Trzeci Król jest starcem, który dopiero u schyłku wieku, bogaty w wieloletnie ludzkie doświadczenie, odnalazł gwiazdę i drogę do Jezusa.

Królowie, jak co roku, pojechali na koniach i wielbłądzie. Ich świtą były królewskie orszaki ubrane w czerwone, niebieskie i zielone stroje. Przemarsz zakończył się przy stajence, gdzie królowie złożyli dary i oddali pokłon nowo narodzonemu Jezusowi. Przejściu pochodu towarzyszył  wspólne śpiewanie kolęd. Organizatorzy rozdawali chętnym tekturowe korony i nalepki. W tym roku scenariusz został  wzbogacony o scenkę „Dwór Heroda”.

Orszak Trzech Króli jest powrotem do starej polskiej tradycji jasełek ulicznych. Rozśpiewanych radosnych kolędników głoszących na ulicach Dobrą Nowinę o narodzeniu Jezusa. W święto Trzech Króli znany był zwyczaj kolędowania dzieci z gwiazdą, które pukając do domów otrzymywały nadziewane bułeczki lub rogale, zwane szczodrakami. W tym roku w Bydgoszczy przywrócono ten zwyczaj.


(RED.)

Please follow and like us:
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook