29 lipca 2021

TELEWIZYJNO FILMOWA AGENCJA PROMOCYJNO INFORMACYJNA

TUCHOLSKA OFICYNA KULTURALNA i SPOŁECZNA tokIs – press tv

Twórcy „W BORACH I NA KRAJNIE” odwiedzili Jeleńcz

2 min read

Realizatorzy lokalnego programu telewizyjnego  „W BORACH I NA KRAJNIE” odwiedzili Jeleńcz (gm. Kęsowo). Ich celem była wyremontowana świątynia w tej malowniczej, maleńkiej wiosce.

Z pomocą Witolda Otta  – historyka bardzo obrazowo prześledzono historię niezwykłej budowli sakralnej, której większość sił poświęcił ówczesny proboszcz parafii Jan Mazela – gorliwy patriota i krzewiciel polskości. Należał do Polskiego Związku Zachodniego. Był prezesem Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży. Jako proboszcz parafii Jeleńcz, to właśnie on wybudował tam w 1932r słynny kościół.

Witold Ott powiada o tym, z jak wielkimi oporami przyjęto projekt budowy kościoła, który uznano za zbyt okazały, jak na lokalne potrzeby. Ostatecznie, budowlę na polu krzyża przyjęto i zrealizowano.

Realizatorzy zgrabnie przeszli do współczesności bazyliki, która ledwie kilka lat temu znajdowała się w bardzo złym stanie. O tym fakcie opowiada obecny proboszcz parafii ks. Rafał Witta.

Ostatnie trzy lata to ciężka praca wielu osób oraz finansowe wsparcie ze strony różnych instytucji i ofiarodawców. Szczegółowo opowiada o tym wójt Gminy Kęsowo – pan Radosław Januszewski. Wreszcie w 2015 roku, nadszedł czas na ostateczne wykończenie wnętrza świątyni. Całość pomalowano. Oczywiście,  ten etap nie kończy renowacji świątyni, potrzeb ciągle jest wiele, ale w obecnym stanie świątynię można uznać za ukończoną. Nie do wiary, a jeszcze kilka lat temu obiekt groził zawaleniem i poważnie rozważano zamknięcie kościoła dla wiernych, ze względów bezpieczeństwa.

Lokalna społeczność ma wielkie powody, by cieszyć się, ponieważ prócz normalnej funkcji świątyni, stanie się ona jednym z głównych centrów kultury w gminie, a to za sprawą wręcz fantastycznej akustyki w połączeniu z nowoczesnym urządzeniem komputerowym, imitującym dźwięki organowe najwspanialszych świątyń świata!

Audycję „W BORACH I NA KRAJNIE” możemy obejrzeć „klikając” obrazek poniżej.

ott

 

___________________

(red.)

Redakcja TOKiS – PRESS została poproszona o udostępnieni zdjęć do programu, które ilustrowały stan świątyni w Jeleńczu przed remontem, niestety, fotografie zostały zniszczone przez administratorów portalu społecznościowego Facebook, gdzie TOKiS miał do niedawna swój profil. Obecnie trwają próby odzyskania tej bazy danych z naszych archiwów zapasowych.

Please follow and like us:
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook