4 sierpnia 2021

TELEWIZYJNO FILMOWA AGENCJA PROMOCYJNO INFORMACYJNA

TUCHOLSKA OFICYNA KULTURALNA i SPOŁECZNA tokIs – press tv

W sobotę (14 listopada) rozpoczął się 23. Międzynarodowy Festiwal Camerimage

2 min read

 Podczas gali otwierającej imprezę specjalne nagrody za całokształt pracy twórczej odebrali dokumentalista Marcel Łoziński i scenografka Eve Stewart. Dziś (16 listopada) w ramach festiwalu znany wokalista Bryan Adams otworzy wystawę swoich fotografii w toruńskim Centrum Sztuki Współczesnej. Organizatorów wspiera finansowo samorząd województwa kujawsko-pomorskiego.

 

– Przyzwyczailiśmy się do wysokiego poziomu obrazów prezentowanych w konkursie i podczas projekcji pozakonkursowych, a także do znakomitej atmosfery i wysokiego poziomu profesjonalnego tego dzieje się poza projekcjami: spotkań z filmowcami, dyskusji i warsztatów. Jestem przekonany, że organizatorzy i tym razem nas nie zawiodą – i wielkie kino znów nas olśni, przemawiając językiem klarownym, syntetycznym i pięknym – podkreśla marszałek Piotr Całbecki.

 

Międzynarodowy Festiwal Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych Camerimage 2015 to ponad 300  filmów w kilkunastu sekcjach i jedenastu prestiżowych konkursach, w których nagradzani są zarówno uznani filmowcy jak i debiutanci rozpoczynający swoją przygodę z kinem. W sekcjach pozakonkursowych między innymi retrospektywa obrazów Chrisa Mengesa, Marcela Łozińskiego i Andrzeja Papuzińskiego, najlepsze produkcje helsińskiej szkoły filmowej oraz przegląd kina krajów nadbałtyckich.

 

Wśród festiwalowych propozycji znalazł się także zorganizowany po raz szósty przez samorząd województwa kujawsko-pomorskiego i Fundację Tumult konkurs spotów „Fundusze europejskie w kadrze”. Więcej tutaj.

 

Wydarzeniu towarzyszą trzy wystawy fotografii – oprócz prac Bryana Adamsa w toruńskim CSW, festiwalowi goście obejrzą zdjęcia Sandro Millera „Malkovich, Malkovich, Malkovich. Hommage to Photographic Masters” w Galerii Tumult w Toruniu oraz Evy Rubinstein w bydgoskiej Galerii Farbiarnia. W Galerii Miejskiej bwa w Bydgoszczy od wczoraj (15 listopada) można oglądać wystawę prac Zdzisława Beksińskiego.

 

Podczas Camerimage 2015 festiwalowe nagrody specjalne odbiorą także: operator Chris Menges, montażysta Walter Munch, autor wideoklipów Martin Coppen oraz Vitorio Storaro i Madżid Madżidi, którzy odbiorą nagrodę jako wybitny duet twórczy.

 

W programie także spotkania z autorami zdjęć, scenografami, montażystami, aktorami, reżyserami i producentami oraz seminaria i warsztaty dla wszystkich, którzy chcą nauczyć się korzystania z narzędzi, których zawodowcy na całym świecie używają do kreowania ekranowej rzeczywistości.

 

Podczas gali otwarcia samorząd województwa kujawsko-pomorskiego reprezentowali wicemarszałek Zbigniew Ostrowski i przewodniczący sejmiku Ryszard Bober. – Film jako sztuka w naszym regionie czuje się dobrze, a my zrobimy wszystko, żeby czuł się jeszcze lepiej i by Camerimage się rozwijał – powiedział w swoim przemówieniu wicemarszałek Zbigniew Ostrowski.

_____________________

kujawsko-pomorskie.pl

Please follow and like us:
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook