29 lipca 2021

TELEWIZYJNO FILMOWA AGENCJA PROMOCYJNO INFORMACYJNA

TUCHOLSKA OFICYNA KULTURALNA i SPOŁECZNA tokIs – press tv

W sobotę do Tucholi dotrze filmowy „Mały Czołg” Grubera!

2 min read

Któż nie pamięta znakomitego serialu komediowego „Allo, Allo!”? Chyba każdy go obejrzał. Jednym z bohaterów był niemiecki oficer – porucznik, który delikatnie mówiąc miał problemy z…, zostawmy to, bo to temat bardzo „śliski”. Filmowy Gruber ( w tej roli Guy Siner) poruszał się swoi  ukochanym, „Małym Czołgiem”. Ów niezwykły pojazd dotrze do Tucholi już w najbliższą sobotę i będzie ozdobą pikniku militarnego, który przygotuje znane stowarzyszenie „Historia i pamięć”.

Czołg Sd.Kfz.222, to unikalna w skali świata konstrukcja z ostatniej wojny. Rzeczywista nazwa to Leichter Panzerspahwagen (niem.: „lekki opancerzony wóz rozpoznawczy” ) Sd.Kfz.222 – maszyna o masie niecałych 5 ton, uzbrojona w działko 20mm KwK30 i karabin maszynowy MG34. Ciekawym jak na owe czasy rozwiązaniem było zastosowanie kół skrętnych na obu osiach (oczywiście wszystkie były też napędzane)

Do rodziny tych pojazdów należały jeszcze Sd.Kfz.221 – uzbrojony tylko w karabin maszynowy, oraz Sd.Kfz.223 – wóz łączności
Z wyprodukowanych 989 pojazdów tego typu do chwili obecnej zachowały się jedynie 3 sztuki – w Rosji (muzeum w Kubince), Niemczech i USA (prywatne kolekcje). Jak się okazuje jedna z tych maszyn znajduje się również w… Polsce!

Prezes tucholskich historyków i rekonstruktorów – pan Zbigniew Kabat zapewnia, że atrakcji będzie jeszcze więcej. Pojawi się również oryginalny,wojskowy motocykl z epoki – niespodzianka, oraz potężne dwa działa. To jednak jeszcze nie wszystko, atrakcji będzie znacznie więcej. Tucholska grupa serdecznie zaprasza do Parku Zamkowego już w sobotę od godziny 13 – stej!

Do zaproszenia przyłączamy się również my.

_______________________

(red.)

Fot. Kadr z filmu „Allo, Allo!

Fot. panzerpunkt.info

Please follow and like us:
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook