2 sierpnia 2021

TELEWIZYJNO FILMOWA AGENCJA PROMOCYJNO INFORMACYJNA

TUCHOLSKA OFICYNA KULTURALNA i SPOŁECZNA tokIs – press tv

W Toruniu rozpoczęły się regionalne obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości

2 min read

Burmistrz Tucholi Tadeusz Kowalski wraz z przewodniczącym Rady Miejskiej Pawłem Cieślewiczem w poniedziałek (14.05) wzięli udział w inauguracji regionalnych obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości połączonej z uroczystą sesją sejmiku województwa oraz Forum Samorządowym, czyli spotkaniem samorządowców wszystkich szczebli.

Uroczystości odbyły się na placu przed Urzędem Marszałkowskim w Toruniu. W ich trakcie rozpoczęła się akcja zbierania podpisów pod deklaracją na stulecie niepodległości.

– Chcielibyśmy, by podpisy pod tym pamiątkowym dokumentem złożyło jak najwięcej mieszkańców naszego województwa – mówi marszałek Piotr Całbecki.

Do składania podpisów pod deklaracją zapraszamy wszystkich mieszkańców województwa, a naszą akcję będziemy prowadzić w całym regionie – powiatach, gminach i wśród lokalnych społeczności. Podpisy zebrane w ramach akcji wyeksponujemy w szczególny sposób – każdy trafi do przezroczystej kapsułki i stanie się częścią specjalnej, pamiątkowej instalacji prezentowanej w gmachu Urzędu Marszałkowskiego. Treść deklaracji.

W programie poniedziałkowych obchodów inaugurujących podjęcie przez mieszkańców województwa deklaracji z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości znalazły się także ceremonia podniesienia flagi, inscenizacja wizyty w regionie marszałka Józefa Piłsudskiego (w tej roli Mieczysław Struski) oraz Ignacego Jana Paderewskiego (w tej roli pianista Michał Szymanowski), a także recytacja fragmentów „Pana Tadeusza” językiem Polaków z Wileńszczyzny w wykonaniu aktorów z Teatru Polskiego w Wilnie – Gabrieli Slotvinskiej, Renaty Simanel i Jurija Simanela. Wydarzenie w klimacie lat 20-tych odbyło się w oprawie muzyki fortepianowej, wystąpiły też big band oraz Orkiestra Wojskowa z Torunia. O godzinie 16 zapraszamy także na piknik rodzinny w klimacie lat 20-tych.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć.


tuchola.pl

Fot. kujawsko-pomorskie.pl

Please follow and like us:
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook