12 czerwca 2021

TELEWIZYJNO FILMOWA AGENCJA PROMOCYJNO INFORMACYJNA

TUCHOLSKA OFICYNA KULTURALNA i SPOŁECZNA tokIs – press tv

WALCZYĆ O SIEBIE, TO WAŻNE !

4 min read

Hollywoodzka gwiazda filmowa, Angelina Jolie, zdecydowała się na prewencyjną, obustronną mastektomię, ze względu na obciążenie rodzinne genem – wykryto u niej mutacje genu BRCA1, podwyższającym ryzyko wystąpienia raka piersi i jajnika.

„Chciałam napisać to, by powiedzieć innym kobietom, że decyzja o mastektomii nie była łatwa. Ale cieszę się, że ją podjęłam. Szanse rozwoju raka zmalały z 87 procent do 5 procent. Mogę powiedzieć moim dzieciom, że nie muszą bać się, że stracą mnie z powodu raka piersi”.

 

Dzięki temu, że gwiazda podzieliła się tą informacją z całym światem, mówią i piszą o tym wszyscy – dziennikarze, lekarze, blogerzy, internauci, okazuje się, że i nawet politycy, ale przede wszystkim kobiety, którym dała nadzieję i wiarę, że dla zdrowia i miłości warto podjąć tak trudną i odważną decyzję. Swoją postawą pokazuje jednocześnie, że najważniejsze jest życie i zdrowie oraz rodzina, dla której ona jest najważniejsza.

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) rak piersi zabija rocznie 458 tys. kobiet.

W Polsce 15 procent ludzi rezygnuje z leczenia, gdy dowiaduje się o chorobie nowotworowej.
Możliwe, że dzięki takim akcjom mniej osób będzie się poddawać i będzie walczyć o ŻYCIE.

 

Samokontrola.

Bardzo ważne jest pamiętanie o samobadaniu, regularnych badaniach usg i mammografii. 90 procent wczesnych przypadków raka piersi da się wyleczyć.

 

Samobadanie piersi – to minimum, które możesz dla siebie zrobić!

Jest bardzo proste, nie zajmie ci wiele czasu, a pozwoli wykryć stwardnienie lub guzki. Mogą je wykonywać już nastolatki. Najlepiej przeprowadzać je tydzień po menstruacji, a po menopauzie – raz w miesiącu.

 

Jak przeprowadzić samobadanie piersi?
Rozbierz się i wykonaj badanie stojąc najpierw przed lustrem, potem pod prysznicem i na leżąco.

Przed lustrem – dotykaj piersi sprawdzając czy nie ma na nich żadnych zgrubień, sprawdź czy piersi nie zmieniły koloru, kształtu, wielkości, czy skóra nie jest pomarszczona lub napięta. Ściśnij brodawkę, by sprawdzić czy nie wydziela się z niej płyn.

 

Pod prysznicem, ułóż rękę z tyłu głowy, drugą oprzyj na piersi i lekko naciskając trzema środkowymi palcami zataczaj kółka wzdłuż piersi, z góry na dół i z powrotem.

 

Leżąc, także dotykaj pierś w poszukiwaniu zmian i zobacz, czy nie masz powieszonych węzłów chłonnych.

 

Badanie to powinno wykonywać się także w gabinecie lekarskim, w warunkach pełnej intymności. Pacjentka powinna być rozebrana do pasa. Prawidłowo wykonane badanie składa się z dwóch części: oglądania i badania palpacyjnego, obejmującego  i regionalnych węzłów chłonnych.
USG piersi.

USG, czyli badanie ultrasonograficzne, wykonuje się przy pomocy sondy przykładanej bezpośrednio do powierzchni ciała. USG piersi jest nieszkodliwe dla zdrowia, nie ma do niego żadnych przeciwwskazań, można je wykonywać również w ciąży. Powinno być jednak poprzedzone wywiadem lekarskim. USG pozwala wykryć w piersi zmiany wielkości nawet 5 mm i odróżnić guz nowotworowy od torbieli.

Kiedy i jak często?
Badanie mogą wykonać już bardzo młode kobiety – nie ma bowiem granicy wiekowej dla przeprowadzania pierwszego USG piersi. Można też je wykonać w dowolnej fazie cyklu miesięcznego (najlepiej w połowie), chyba że lekarz zaleci inaczej. U kobiet, które skarżą się na wrażliwość piersi przed okresem, zaleca się wykonanie tego badania w pierwszej połowie cyklu.

Profilaktycznie USG piersi należy robić raz do roku.

 

Mammografia.

Mammografia jest bardzo skuteczną profilaktyką nowotworową. To radiologiczna metoda badania gruczołu piersiowego. Zdjęcia pozwalają uwidocznić prawidłowe struktury sutka i ich ewentualne zmiany.
Kiedy i jak często?
Badanie mammograficzne zalecane jest szczególnie kobietom po 40 roku życia. Rutynowo badane powinno być wykonywane począwszy od 35 roku życia co 2 lata, a powyżej 50 roku życia – raz w roku. Nie jest wskazane u kobiet w ciąży. Na mammografię najlepiej zgłosić się między 5 -10 dniem cyklu. Kobiety po menopauzie mogą badanie wykonać w dowolnym dniu.

W dniu badania należy wziąć kąpiel, ale nie stosować dezodorantu z talkiem, balsamu ani kremu.

Amputacja piersi jest ciężkim przeżyciem dla każdej kobiety. Rak piersi należy do najczęstszych nowotworów złośliwych u kobiet w Polsce. Zagrożenie rośnie wraz z wiekiem, szczególnie po menopauzie. Ilość zachorowań na raka piersi jest podwyższona już u kobiet w wieku 35-39 lat i osiąga wartość szczytową około 60 roku życia.

Najbardziej narażone są kobiety, których matka lub siostra (krewni I stopnia) chorowały na ten nowotwór. Innymi czynnikami mogącymi zwiększyć, w różnym stopniu, zagrożenie wystąpieniem raka piersi są:

 • wczesny wiek pierwszej miesiączki,
 • późny wiek menopauzy,
 • brak ciąży,
 • późny wiek pierwszej ciąży,
 • brak karmienia piersią lub krótkotrwałe karmienie piersią,
 • narażenie na promieniowanie jonizujące w młodym wieku,
 • długotrwałe stosowanie środków antykoncepcyjnych,
 • otyłość,
 • dieta wysokotłuszczowa,
 • cukrzyca,
 • nadmierne spożywanie alkoholu.

Najważniejsze jest wczesne wykrycie zmian chorobowych i szybkie rozpoczęcie kuracji. Dlatego tak ważne jest regularne wykonywanie samokontroli piersi, dodatkowo USG i mammografii.

Większość objawów chorobowych jest łatwo zauważalna. Zazwyczaj przybiera postać niewielkiego, nieregularnego stwardnienia, które się nie przemieszcza. Czasem występują objawy towarzyszące, np. ból lub wyciek z brodawki. Pierś może też zmienić kształt i wielkość. Guz może wystąpić w samej piersi, jej okolicy lub w okolicy pachy.

Regularne badanie piersi to Twoja największa broń!

Skorzystaj z niej i ogranicz ryzyko choroby do minimum. Dbaj o siebie. Walcz o zdrowie. Nie daj się rakowi!

 

Agnieszka Krizel

 

Please follow and like us:
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook