4 sierpnia 2021

TELEWIZYJNO FILMOWA AGENCJA PROMOCYJNO INFORMACYJNA

TUCHOLSKA OFICYNA KULTURALNA i SPOŁECZNA tokIs – press tv

Wernisaż Agaty Urbańskiej w MBP

3 min read

Tworząc  układ wystawy myślałam o pejzażach, które wykonywałam w wolnych wakacyjnych  chwilach w plenerze.  Chciałam zanotować ulotną chwilę, bez  przygotowań koncepcyjnych.  Prace  wykonałam w ostatnim czasie, są one notatką moich zmagań z naturą,  próbą pozostania  sobą.  Zimna tonacja zieleni okazała się motywem przewodnim… Prezentowany układ jest alternatywnym pokazem do prac w pasteli suchej wykonywanych na zupełnie innej zasadzie….

Zdjęcie

W jakże przyjaznych wnętrzach Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tucholi odbędzie się wystawa prac Agaty Urbańskiej pt. „Zielono mi…”

Agata Urbańska absolwentka Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, kierunku artystyczno-pedagogicznego ze specjalizacją malarstwo
i ceramika, w pracowni profesora Mieczysława Ziomka. Wcześniej ukończyła Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Bydgoszczy.

Od 1997 roku prowadzi zajęcia z zakresu sztuk pięknych i historii sztuki. Jest  nauczycielką Collegium Salesianum w Fordonie, gdzie uczy plastyki w gimnazjum  oraz  wiedzy o kulturze w liceum. Przygotowuje młodzież do matury z historii sztuki oraz  do egzaminu praktycznego na wyższe uczelnie artystyczne i politechniczne.

Od kwietnia 2010 roku prowadzi pracownię plastyczną „Rysownia” z nauką rysunku
i malarstwa dla dorosłych, młodzieży i dzieci.

Uprawia malarstwo pastelowe, akwarelowe, akryl. Uczestniczka plenerów artystycznych oraz wystaw indywidualnych i zbiorowych. Wizażystka, projektantka, aranżator wnętrz użyteczności publicznej i prywatnej.

 

Serdecznie zapraszamy!

 

(red.)

____________________________________

Artystka tak mówi o sobie: „Interesują mnie dwa zagadnienia, które determinują cykl tworzenia prac i mają wpływ na ich ostateczny wygląd. Pierwsza z nich to temat, inspiracja jaką jest martwa natura, przestrzeń, która mnie otacza. Nie zawsze przedmioty są na środku pracy, dobrze widoczne i skrupulatnie wykreślone. Często dla dobra kompozycji są zepchnięte na bok prawie niewidoczne. Drugim poruszanym przeze mnie problemem właściwie nieuchronnym etapem pracy jest krótko mówiąc kompozycja. Zestawiam ze sobą płaszczyzny o różnej materii i ciężarze równoważąc je wielkościami. Kontrastuję błyszczące z matowym, transparentne lekkie z mięsistym, ciężkim. Ciągłe wyważanie i równoważenie, by jakiś fragment mimo swojej ciężkości nie przeważał jednej strony. Na korzyść tego wyważenia czasem zdarza mi się zakryć część przedmiotu, zniekształcić go, ale to tylko dla dobra całej kompozycji, która jest najważniejsza.

Osiągnięcia Agaty:

– 1999 – wystawa w galerii „Smok” w Bydgoszczy;

– 2000 – drugie miejsce na ogólnopolskim przeglądzie dyplomów liceum sztuk plastycznych BWA Bydgoszcz;

– 2001 – udział w wystawie zbiorowej w wieży Ciśnień w Bydgoszczy;

– 2003 – udział w wystawie zbiorowej w fabryce Merinotex i w wystawie poplenerowej Wałcz 2003;

– 2004 – wystawa indywidualna w Banku PKO BP, nagroda prof. Ryszarda Krzywki w dyscyplinie grafika;

– 2005 – obrona i dyplom z wyróżnieniem, udział w wystawie najlepszych dyplomów artystycznych w Krakowie;

– 2006 – wystawa podyplomowa w galerii „Wozownia” w Toruniu, udział w V Międzynarodowym triennale Grafiki kolor w Grafice Galeria „Wozownia” Toruń, wystawa indywidualna malarstwa „Galeria Brda”;

– 2007 – obrona i dyplom z wyróżnieniem, udział w wystawie „Dialogi z przestrzenią” Łódź;

– 2008 – wystawa zbiorowa kilku absolwentów UMK wydziału sztuk pięknych w Coburgu.

Miałem przyjemność podziwiania prac p. Agaty w bydgoskim „Węgliszku”, świetny warsztat, kawał dobrego malarstwa, serdecznie polecam.

m.

Please follow and like us:
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook