19 czerwca 2021

TELEWIZYJNO FILMOWA AGENCJA PROMOCYJNO INFORMACYJNA

TUCHOLSKA OFICYNA KULTURALNA i SPOŁECZNA tokIs – press tv

Wernisaż wystawy „Malarstwo Zenona Korytowskiego”

2 min read

W czwartek 5.10 w Muzeum miało miejsce otwarcie wystawy „Malarstwo Zenona Korytowskiego”. W wernisażu uczestniczyła najbliższa rodzina, grono przyjaciół i znajomych, miłośnicy Jego twórczości, uczniowie – wychowankowie, uczennice – studentki Uniwersytetu III Wieku w Tucholi.


Mimo deszczowej pogody całe wydarzenie przebiegło w ciepłej i serdecznej atmosferze. Gratulacji, miłych słów, wspomnień nie było końca. Wydarzeniu towarzyszył jubileusz 55 – lecia pracy artystycznej i pobytu w Tucholi.

Zenon Korytowski urodził się 3 stycznia 1935r. w Sompolnie (powiat koniński). Ukończył Liceum Sztuk Plastycznych w Poznaniu, a następnie Akademię Sztuk Pięknych w Krakowie, w pracowni prof. Hanny Rudzkiej-Cybisowej, grafikę w metalu w pracowni prof. Władysława Wejmana, malarstwo architektoniczne w pracowni prof. Wacława Taranczewskiego. Dyplom z malarstwa uzyskał w 1962 r. Po studiach zamieszkał w Tucholi, gdzie podjął pracę w Liceum Pedagogicznym, a następnie w Technikum Leśnym.
Aktywnie działał w Borowiackim Towarzystwie Kultury i Związku Nauczycielstwa Polskiego. Uprawia malarstwo techniką olejną, akwarele, rysunek i małe formy graficzne. Miał ponad 40 wystaw indywidualnych oraz brał udział w licznych wystawach zbiorowych. Za twórczość plastyczną, pracę pedagogiczną i działalność społeczną otrzymał wiele nagród, medali i odznaczeń.
Prace artysty znajdują się w zbiorach: Muzeum im. L. Wyczółkowskiego w Bydgoszczy, Muzeum Historyczno-Etnograficznym w Chojnicach, Muzeum im. J. Kasprowicza w Inowrocławiu, w Ratuszu w Olching, w Ratuszu w Feurs (Francja), Urzędzie Wojewódzkim w Bydgoszczy, Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy, BWA w Bydgoszczy, KPTK w Bydgoszczy, prywatnych kolekcjonerów w kraju i za granicą.


Mat. Muzeum Borów Tucholskich

Please follow and like us:
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook