14 czerwca 2021

TELEWIZYJNO FILMOWA AGENCJA PROMOCYJNO INFORMACYJNA

TUCHOLSKA OFICYNA KULTURALNA i SPOŁECZNA tokIs – press tv

Wernisaż wystawy prac Brygidy Wolańskiej pt. „Opowieści z wełny i jedwabiu”

2 min read

W piątek 29 września 2017 r. odbył się wernisaż wystawy prac autorstwa filcarki Brygidy Wolańskiej pt. „Opowieści z wełny i jedwabiu”. Wystawę można oglądać w TOK jeszcze do 13 października 2017 r. w godz. 09:00-15:00.

Podczas otwarcia artystka opowiedziała o swoich pracach na podstawie prezentacji multimedialnej. Następnie goście mieli okazję podziwiać odzież z filcu na modelkach podczas małego pokazu mody.

Ponadto odzież i dodatki autorstwa pani Wolańskiej można nabyć w `Galerii BT` przy ul. Szkolnej 2a w Tucholi.

Kilka słów o filcarce Brygidzie Wolańskiej:

W 1979 roku ukończyła Liceum Ogólnokształcące im. B. Nowodworskiego w Tucholi, a cztery lata później uzyskała tytuł magistra pedagogiki w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Bydgoszczy. Po ukończeniu studiów zamieszkała w Koronowie, z którym do dzisiaj jest związana zawodowo – pracuje jako pedagog szkolny w Zespole Szkół Zawodowych im. gen. St. Maczka. Tęskniąc za rodzinnym miastem w 2007 roku postanowiła wrócić do Tucholi.

Od kilku lat wraz z mężem podróżuje camperem po Europie. To właśnie podczas jednej z takich podróży zakochała się w wełnie czesankowej i jedwabiu, a przede wszystkim w odzieży z nich wykonanej. Niestety w Polsce – zwłaszcza na Pomorzu – filcowanie ubrań nie jest zbyt znaną techniką. Dlatego też Brygida Wolańska, jako osoba niezwykle dociekliwa, rozpoczęła poszukiwanie informacji na dany temat w Internecie. W ten sposób nie tylko zdobywała wiedzę o materiałach i technikach filcowania, ale także nawiązywała kontakty z innymi filcarkami. Artystka, aby osiągnąć upragnione efekty spędziła setki godzin nad stołem filcowniczym, zużyła wiele kilogramów wełny i niezliczone ilości jedwabiu – dziś mija trzeci rok jej pracy twórczej.

Brygida Wolańska lubi eksperymentować z nowymi materiałami, formami i technikami. Próbuje robić wszystko: od prostych broszek i szalików, poprzez czapki i torebki, po sukienki i płaszcze. Używa przy tym różnych gatunków wełny, tkanin, dzianin oraz włókien – głównie jedwabiu, bawełny, lnu, soi, ramii i wiskozy.


tok.tuchola.pl

Please follow and like us:
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook