28 lipca 2021

TELEWIZYJNO FILMOWA AGENCJA PROMOCYJNO INFORMACYJNA

TUCHOLSKA OFICYNA KULTURALNA i SPOŁECZNA tokIs – press tv

Wiatraki już stoją!

2 min read

Proces montażu potężnych konstrukcji był sporym predsięwzięciem logistycznym i finansowym. W ich budowę zaangażowano sztaby ludzi – specjalistów w swojej dziedzinie. Tego typu konstrukcje są wyjątkowe, a zastosowana w nich technika stanowi swoisty fenomen.

Zostawmy względy finansowe, polityczne i zwyczajowe daleko za sobą i skupmy się wyłącznie na samej konstrukcji. Turbiny wiatrowe szturmem wdarły się w nasze życie budząc podziw i sprzeciwy lokalnej społeczności. Nowe od zawsze rodzi się w bólach, nasza lokalna, konserwatywna społeczność od zawsze była  zamknięta, wręcz oporna postępowi o takiej skali. Nowości nie każdemu odpowiadają, to trzeba rónież brać pod uwagę. Nowe wiatraki o których pisaliśmy w tekście Firma Vestas Wind Systems już ustawia wiatraki! już stoją i kończy się ich mozolny etap budowy, a następnie rozruchu.

Konstrukcja ma imponujące rozmiary. Wieża o wysokości ponad stu metrów musi robić wrażenie na każdym. W srodku znajduje się specjalna winda i schody. W wieży nie wolno dokonywać żadnych zmian konstrukcyjnych, te mogą naruszyć jej parametry, innymi słowy osłabić konstrukcję, która musi stawić czoła każdym warunkom. Ciekawostką jest, że każda konstrukcja wewnętrzna trzyma się przy pomocy potężnych magnesów neodymowych, które są jedynm sposobem zakotwiczenia takiego wyposażenia, jak choćby drabiny, czy schody.

Na teren farmy wiatrowej w czasie budowy nie każdy wejdzie. Istnieją rygorystycznie przestrzegane reguły, podparte stosem dokumentów, których obejść się nie da, przekonują się o tym każdego dnia podwykonawcy. Ważne jest nawet obuwie, które rónież musi spełniać specjalne normy. Pojęcie postronnym wstęp wzbroniony, nie jest pustym hasłem.

wiatraki

____________________

(red.)

 

 

.

Please follow and like us:
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook