23 czerwca 2021

TELEWIZYJNO FILMOWA AGENCJA PROMOCYJNO INFORMACYJNA

TUCHOLSKA OFICYNA KULTURALNA i SPOŁECZNA tokIs – press tv

„Wie pan, to taki nasz tucholski Katyń” – tucholanin wspomina przeszłość

1 min read

Pomnik upamiętniający śmierć mieszkańców Tucholi w Rudzkim Moście jest nie tylko symbolem, ale również namacalnym dowodem tego, co wydarzyło się w tym miejscu wiele lat temu. Niemymi świadkami tamtych wydarzeń są okaleczone drzewa i wspomnienia rodzin zamordowanych mieszkańców.

Ten temat został wywołany zupełnie nieoczekiwanie dwa dni temu, podczas wizyty TOKiS-a właśnie w tym miejscu. Przy pomniku, na ławeczce przysiadł mężczyzna w średnim wieku. Można było pomyśleć, że to zmęczony spacerem grzybiarz.  Jednak nie.

„Mam dla pana wielki szacunek za to, że regularnie odwiedzacie to miejsce, wręcz go pilnujecie”– zagadnął. „Tylu zamordowanych ludzi, taka tragedia” – rozmówca ciągnie dalej. „Jestem Ryszard, leży tutaj również mój dziadek, był szewcem” – wskazując nazwisko, łzy samoistnie napływają mu do oczu, wzruszająca chwila. Długo rozmawiamy o historii, o teraźniejszości i o tym, co może jeszcze czekać Polskę.

„Wie pan, to taki nasz, tucholski Katyń, dobrze, że władze miasta i mieszkańcy pamiętają o tym miejscu i o tym zdarzeniu, dziękuję za to wszystkim”.

I choć użyte przez  pana Ryszarda porównanie, pomimo tego, że dalekie od faktów, przynajmniej w tamtej chwili, wydaje się być wyjątkowo trafionym.

____________________

(red.)

 

Please follow and like us:
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook