12 czerwca 2021

TELEWIZYJNO FILMOWA AGENCJA PROMOCYJNO INFORMACYJNA

TUCHOLSKA OFICYNA KULTURALNA i SPOŁECZNA tokIs – press tv

Więcbork na fali, Tuchola w ogonie inwestycyjnych planów drogowych marszałka

3 min read

Ktoś jeszcze ma nadzieje na wybudowanie obwodnicy Tucholi za naszego życia? Że co? Nadzieja zanika? Słusznie, zwłaszcza po takim anonsie, który opublikowano w popularnym medium społecznościowym ( bo tylko przez takie się z nami porozumiewają ci jedyni, niezłomni, choć naiwni).

Szanowni Państwo,
Chcemy poinformować, że cały czas czekamy na rozpatrzenie odwołania złożonego w dn. 4.12.2018 r. Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska wyznaczyła nowy (przesunięty już kilkakrotnie) termin na 29.11.2019 r. Jak tylko będziemy mieli wiedzę co dalej w uprawomocnieniu się decyzji poinformujemy Państwa bezzwłocznie.

Post pojawił się 8 października br., pierwszy, po roku milczenia administratora. Może ktoś jest ciekawy pisma, które upubliczniono?

Ręce opadły? A tymczasem w pobliskim Więcborku…, wszyscy się cieszą, bo ten  dołączy wkrótce do miast, w których dzięki budowie obwodnic wyprowadzono poza centrum uciążliwy dla mieszkańców tranzyt pojazdów. Możliwe warianty planów budowy będą konsultowane z mieszkańcami. Jest powód, aby Pan Marszałek się wiarygodnie pochwalił, ku zgrzytaniu zębów najbardziej na zachód wysuniętej rubieży, której nie znosi (chyba) – Tucholi.

–  Zbudowaliśmy już 8 takich tras. Zależy nam, by obwodnica Więcbork była kolejną, która powstanie w regionie. Korzyści z realizacji inwestycji odczuwają zarówno kierowcy, jak i mieszkańcy miasta. Budowę obwodnic ujęliśmy w naszym Kujawsko-Pomorskim Planie Spójności Komunikacji Kolejowej i Drogowej. Chcemy na ten cel wykorzystać fundusze unijne – mówi marszałek województwa Piotr Całbecki.

Projekt koncepcyjny wskaże co najmniej cztery warianty budowy (w tym jeden bezinwestycyjny), uwzględniające istniejący i planowany sposób zagospodarowania terenu. Projekt będzie podstawą dla prac projektowych oraz starań o uzyskanie ostatecznej decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach realizacji przedsięwzięcia. Wykonawca inwestycji przygotuje również koncepcję organizacji ruchu.

Zakładamy, że trasa ominie Więcbork od strony zachodniej i będzie skomunikowana z wszystkimi drogami wojewódzkimi krzyżującymi się w Więcborku (droga nr 189 – kierunek Złotów, droga nr 241 – kierunki Nakło nad Notecią i Sępólno Krajeńskie oraz droga nr 242 – kierunek Wyrzysk). W ramach prac nad koncepcją odbędą się  konsultacje społeczne z przedstawicielami władz lokalnych oraz mieszkańcami.

Trwa wybór wykonawcy inwestycji. Realizacją zadania zainteresowanych jest 6 podmiotów, które wyceniły wartość prac projektowych na kwoty od ok. 170 tysięcy do miliona złotych. Przygotowanie opracowania i uzyskanie decyzji środowiskowej zajmie około 20 miesięcy.

Urząd Marszałkowski w ostatnich latach zapewnił środki niezbędne do budowy 8 obwodnic. Inwestycje zostały zrealizowane w:

 • Brodnicy (długość – 2,5 km, koszt -50 mln zł),
 • Chełmna (3,7 km, 14 mln zł)
 • Janikowa (2,6 km, 21 mln zł)
 • Mroczy (4,2km, 19 mln zł)
 • Nakła nad Notecią (2,3 km, 64 mln)
 • Mogilna (5,0km, 31 mln zł)
 • Pakości (1,9 km, 7 mln zł)
 • Płazowa (1,7km, 7 mln zł)

Koszt wszystkich inwestycji to ponad 200 milionów złotych. Zadania były współfinansowane przez samorządy lokalne.

Ważne liczby:

 • 6 tysięcy pojazdów na dobę przejeżdża średnio przez Więcbork
 • 3 warianty przebiegu obwodnicy przygotują projektanci
 • od 3 do 5 kilometrów długości liczyć ma nowa trasa

W sierpniu 2018 roku w Więcborku odbyło się oficjalne otwarcie nowego ronda na skrzyżowaniu dróg wojewódzkich nr 241 i 242. Sfinansowana przez samorząd województwa inwestycja, której koszt wyniósł blisko 2 miliony złotych, zdecydowanie poprawiła bezpieczeństwo i płynność ruchu w tym rejonie (więcej).

Gratulujemy szczęścia sąsiadom zza miedzy i modlimy się o szybkie wybory kogoś, kto przypomni sobie o małym miasteczku, które od lat zdycha z powodu smogu i przeróżnych niemożności i gdzie mieszkańcy zmuszeni są do robienia dobrej miny w ryzykownej grze własnym zdrowiem i przyszłością swoją i swoich dzieci.


(red.)

mrf.

kujawsko-pomorskie.pl

 

Please follow and like us:
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook