3 sierpnia 2021

TELEWIZYJNO FILMOWA AGENCJA PROMOCYJNO INFORMACYJNA

TUCHOLSKA OFICYNA KULTURALNA i SPOŁECZNA tokIs – press tv

Witaj szkoło?

3 min read

Ponad 300 tysięcy uczniów kujawsko-pomorskich szkół wraca do szkolnych ław po wakacjach. Oferta edukacyjna samorządu województwa na rok szkolny 2017/2018 to między innymi stypendia dla uzdolnionej młodzieży, dodatkowe zajęcia z dziedziny nauk ścisłych i języków obcych, staże u pracodawców, kursy dokształcające dla nauczycieli, a także wsparcie w realizacji inwestycji. Wojewódzka inauguracja roku szkolnego odbyła się w Szkole Podstawowej w Śliwicach (powiat tucholski).

 

– Uczniom, nauczycielom i wszystkim szkolnym społecznościom z Kujawsko-Pomorskiego życzę udanego roku szkolnego, wytrwałości w realizacji postawionych sobie celów oraz satysfakcji ze zdobywania wiedzy i dzielenia się nią. Samorząd województwa jak co roku przygotowuje i pomaga w realizacji wielu innowacyjnych przedsięwzięć wspierających rozwój umiejętności i zainteresowań młodzieży na wszystkich etapach edukacji – mówi marszałek Piotr Całbecki.

I tak właściwie na tym kończą się dobre wiadomości inaugurujące nowy rok szkolny, a wszystko związane jest z wprowadzeniem skandalicznie niedopracowanej reformy polskiej oświaty w wykonaniu najgorszego w dziejach ministra edukacji.

Tym bardziej nieszczerze wybrzmiewają słowa „ministry” Zalewskiej, która dzisiaj złożyła specjalne życzenia.

Dyrektorzy, Nauczyciele, Pracownicy szkół,
Drodzy Uczniowie i Rodzice,

niech rozpoczynający się nowy rok szkolny 2017/2018 będzie dla wszystkich czasem pełnym sukcesów i radości.

Życzę, aby wyzwania, jakie pojawią się w najbliższych miesiącach były dla każdego źródłem satysfakcji i dodawały motywacji do dalszych działań.

Nauczycielom oraz uczniom składam serdeczne życzenia pomyślnego roku, zrealizowania planów i marzeń. Rodzicom – dobrej, owocnej współpracy ze szkołą oraz wielu sukcesów Państwa dzieci. Wierzę, że czas pobytu w szkole będzie dla każdego pełen pozytywnych doświadczeń związanych ze zdobywaniem nowych umiejętności i poznawaniem świata.

Szczególne życzenia kieruję również do uczniów i rodziców mieszkających poza granicami naszego kraju, a także kadry pedagogicznej pracującej za granicą. Niech nowy rok szkolny będzie czasem wielu sukcesów edukacyjnych oraz wzmacniania więzi z Polską i ojczystym językiem.

Życzę wspaniałego roku szkolnego 2017/2018.

Anna Zalewska
Minister Edukacji Narodowej

Pomińmy milczeniem błędy w powyższym tekście, ale tak właśnie działać będzie „dobra zmiana” w 2017 roku. Brak podręczników, chaos w szkołach, zwalanie odpowiedzialności za niepowodzenia na samorządy gminne, dyrektorów szkół itd., to nas czeka w ciągu najbliższych miesięcy oraz widmo żadnej podwyżki (15% w ciągu trzech najbliższych lat) dla nauczycieli i pozbawienie ich możliwości normalnej pracy przez ograniczenia w etatach. Prócz tego zwolnienia i inne kataklizmy.

Do tej pory było tak: 6-letnia szkoła podstawowa, 3-letnie gimnazjum, 3-letnie liceum ogólnokształcące,  4-letnie technikum, 3-letnia zasadnicza szkoła zawodowa oraz szkoły policealne. Zgodnie z reformą, samorządy miały czas do końca marca na przygotowanie nowego ustroju szkolnego, niestety, nie wszystkim ta sztuka się udała, ponieważ zabrakło środków, choć pani mister wielokrotnie powtarzała zupełnie coś innego, niestety, znowu skłamała i to wielokrotnie.

Co czeka nasze dzieci teraz?

  • 8-letnia szkoła podstawową
  • 4-letnie liceum ogólnokształcące
  • 5-letnie technikum
  • 3-letnia branżowa szkoła pierwszego stopnia
  • 2-letnia branżowa szkoła drugiego stopnia
  • 3-letnia szkoła specjalna przysposabiająca do pracy
  • szkoła policealna

Wszystko po to, by jak mówiła po wielokroć minister edukacji Anna Zalewska „wyjść naprzeciw oczekiwaniom większości Polaków, którzy chcą szkoły nowoczesnej, a jednocześnie silnie zakorzenionej w naszej tradycji” – kolejny stek bzdur, ponieważ milion głosów pod petycją w sprawie opóźnienia wprowadzenia reformy o rok, zmielono w niszczarce.

Najgorsze jednak w tym wszystkim jest to, że za reformę zapłacą najbardziej nasze dzieci i pedagodzy, a to dopiero początek, wszelkie postawy roszczeniowe rodziców uczniów, tracą rację bytu. Wszelkie pretensje kierować należy do MEN, to ono zgotowało nam ten los.


(red.)

Na pdst.:

rp.pl

twitter.com

men.gov.pl

kujawsko-pomorskie.pl

Please follow and like us:
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook