28 lipca 2021

TELEWIZYJNO FILMOWA AGENCJA PROMOCYJNO INFORMACYJNA

TUCHOLSKA OFICYNA KULTURALNA i SPOŁECZNA tokIs – press tv

Władze gminne Śliwic mają w nosie mieszkańców Główki? List otwarty i ogólnopolski skandal wisi na przysłowiowym „włosku”?

4 min read

To rzecz niespotykana, ale jednak prawdziwa. Mieszkańcy maleńkiej Główki w Gminie Śliwice chcą normalności i trudno im się dziwić…

Trudno teżprzy tej okazji pominąć inny fakt, który wydarzył się nie tak dawno. Gmina  Kęsowo, stosunkowo niewielkim nakładem środków doprowadziła do wybudowania przepięknej świetlicy w Wieszczycach, starej, popegeerowskiej wiosce, która wydawało się, że nie ma przed sobą najmniejszej przyszłości. Los jednak spłatał wszystkim sceptykom figla i zdarzyło się zupełnie inaczej. Powstały miejsca pracy, a mieszkańcy cieszą się z tego, że ich nowa świetlica stanowi punkt, gdzie mogą prowadzić najróżniejszą działalność w tym także kulturalną. Czy tak ciężko zrozumieć fakt, że ludzie mają prawo żądać normalności? W XXI wieku to norma, a władza ma słuchać wyborców, bo pełni wobec nich funkcję służebną!!!

Niestety,  śliwiccy rajcy mają w nosie proces cywilizacyjny i wolą skupić się na budowie „wyjściowych”… toalet. Kogo tam obchodzi „jakaś” Główka, to przecież tylko osada, bez perspektyw, na peryferiach świata, miejsce nikomu niepotrzebne z przystankiem, który w czasach archaicznych pokryto eternitem i tak jest do dzisiaj. Mieszkańcy Główki? Sami sobie są winni, że tam się osiedlili?

Główka prosi o wybudowanie nowej świetlicy wiejskiej, obecna przypomina… szopę. Mieszkańcy piszą pisma, rozmawiają, snują domysły i mają marzenia. Niemożliwe? A jednak…

Główka to jedno z ostatnich dziewiczych miejsc, ma potężny potencjał, przy odpowiednich nakładach może stać  się turystyczną lokomotywą tej gminy. Walory przyrodnicze porażają, widoki przyprawiają o palpitację serca z… radości, że przepiękna Gmina Śliwice ma taki skarb. Diament, zanim stanie  się bezcennym, należy oszlifować, Główka potrzebuje pierwszego szlifu. Nowa Świetlica będzie pierwszym zwiastunem przemian, wizytówką nie tylko gminy, ale również Główki.

Popatrzcie, to skarb, który zlekceważyć mogą tylko… ignoranci?

***

Ryszard Dykowski        

Radni   Rady Gminy Śliwice

                                                                                                   Zwracam się do Państwa w niniejszym liście wierząc, że dostrzeżecie wagę problemu, o którym będzie tu mowa oraz wesprzecie mieszkańców w działaniach na rzecz budowy świetlicy wiejskiej w Główce sołectwo Zwierzyniec. Proszę was o zapoznanie się i poparcie wniosku złożonego przez Radę Sołecką sołectwa Zwierzyniec w dniu 30.04.2015r oraz za przyznaniem środków w tym roku budżetowym na wykonanie dokumentacji na budowę świetlicy wiejskiej i zabezpieczenie funduszy w roku budżetowym 2016 na budowę świetlicy wiejskiej w Główce  sołectwo Zwierzyniec. Rada Sołecka Zwierzyniec otrzymała odmowną odpowiedź od wójta  na wniosek złożony  do Przewodniczącego Rady Gminy, który skierował go do wójta bez przedstawienia radnym.

Z taka odpowiedzią nie można się zgodzić.  Dlatego na sesji RG złożyłem kolejny wniosek do Radnych Rady Gminy o ponowne rozpatrzenie sprawy  budowy świetlicy w Główce. Przedstawiłem też, że  negatywna odpowiedź nie ma uzasadnienia gdyż projekt uchwały  VII/45/15 zaproponowany przez wójta i przyjęty przez radnych jednogłośnie na VII sesji RG  przeczy temu, co wójt napisał w odpowiedzi. W odpowiedzi wójt pisze o innych istotnych potrzebach sołectwa Zwierzyniec i sołectw gminy, np. utwardzenie dróg dojazdowych do miejscowości. Uzależnia więc budowę świetlicy w Główce  od innych potrzeb wszystkich sołectw gminy.

W tym samym czasie  pisze projekt uchwały o zmianie budżetu przenoszącą  fundusze z Działu 600 rozdział 60014 pozycja –dotacja dla powiatu na modernizacje chodników przy drogach powiatowych  kwota 40689,52 zł, oraz zwrot podatku VAT w kwocie 60 tys zł  i z rezerwy ogólnej i celowej  kwotę 15310,48 zł (dział 758)daje to kwotę 116 tys zł ,i przeznacza na Domy i ośrodki kultury, świetlice i kluby (dział 921 Rozdział 92109). W związku z powyższym jest możliwość mimo innych istotnych potrzeb sołectw wygospodarowanie w tym roku budżetowym kwoty na dokumentację.. Mieszkańcy sołectwa Zwierzyniec nigdy nie zgłaszali pretensji że w innych sołectwach wykonywane są remonty lub adaptacje budynków na świetlice uważając że każde sołectwo w gminie powinno mieć taki obiekt ale mieszkańcy nie chcą być od kilku lat notorycznie pomijani w budowie nowej świetlicy. Były 42 letni kiosk spożywczy zwany ‘’świetlicą’’ jest w bardzo złym stanie.

Propozycja kosmetycznej naprawy i włożenie kilku tys. zł w remont nie przyniesie efektów, gdyż pomieszczenie to nie spełnia wymogów świetlicy wiejskiej.(SUFIT PODPARTY 2 BELKAMI, MAŁY METRAŻ ok. 4X4,5 m) . Mieszkańcy sołectwa Zwierzyniec są prężną społecznością  udzielającą się społecznie.  Są tego dowodem, czyny społeczne jak przebudowa boiska.  Angażują się w organizację  wydarzeń  kulturalnych, takich jak festyny i imprezy kulturalno-sportowe, uczestnictwo w imprezach gminnych itd. Niestety wiele imprez organizowanych w okresie jesienno-zimowo-wiosennym takie jak: turniej darta, ping ponga czy  działalność biblioteki musiały zostać odwołane ze względu na brak ogrzewania, mały metraż, zły stan techniczny.

Dlatego jeszcze raz zwracam się o  zapoznanie się z wnioskiem Rady Sołeckiej Zwierzyniec złożonym w dniu 30.04.2015r  oraz moim w dniu 23.05.2015 i ponowne rozpatrzenie wniosku. Wierzę, że poprzecie  państwo wniosek w imieniu i dla dobra mieszkańców ubiegających się od kilku lat o budowę świetlicy wiejskiej.      

Zachowano oryginalną pisownię.

TOKiS – PRESS skrupulatnie przyjrzy się tej sprawie.

______________________

(mrf.)

                                                                                                                                                     

 

Please follow and like us:
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook